18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Złe wieści

Nowy szczep koronawirusa atakuje dzieci. Jest śmiertelnie groźny?

04.06.2021  17:28
Koronawirus ma nowy szczep
Koronawirus ma nowy szczep Fot: Gorodenkoff/Shutterstock

Koronawirus nie składa broni. Chociaż w Polsce jest coraz mniej zakażeń tym groźnym patogenem - wciąż pojawiają się nowe szczepy i mutacje. Ta najnowsza wariacja pojawiła się w Australii - eksperci są poważnie zaniepokojeni.

Koronawirus od jakiegoś czasu nieco nam odpuszcza. W Polsce pandemia tego patogenu niemalże zupełnie się skończyła - nie zmienia to jednak faktu, że nasz mikroskopijny przeciwnik dalej jest przebiegły i regularnie mutuje.

Najbardziej niepokojące doniesienia o nowym szczepie koronawirusa płyną na ten moment z Australii. Pojawiła się tam niepokojąca mutacja, która atakuje przede wszystkim dzieci, które do tej pory były stosunkowo bezpieczne względem Covid-19.

Koronawirus ma nowy szczep

Pierwszy przypadek zachorowania z powodu nowego szczepu odkryto u dwóch spokrewnionych ze sobą osób. Obecnie eksperci usiłują ustalić, skąd ta odmiana pochodzi i czy jest groźniejsza od znanych już wariantów.

W Melbourne zidentyfikowano nowy wariant COVID-19, niezwiązany z wszystkimi innymi mutacjami znanymi do tej pory. Dyrektor ds. Zdrowia stanu Wiktoria profesor Brett Sutton, powiedział, że prawdopodobnie jest to B1617.2 obecny wcześniej w Indiach i Wielkiej Brytanii. "Fakt, że jest to wariant inny niż we wcześniejszych przypadkach, oznacza, że nie jest powiązany pod względem transmisji z tymi przypadkami" – podkreślał Sutton.

Nie ma zbyt wielu informacji na temat ciężkości choroby w przypadku tego wariantu, chociaż istnieją doniesienia o większej zachorowalności u dzieci. Mamy obawy z tego powodu

- dodaje Sutton.

Ciężko określić, jak ów wariant dostał się do Australii. Pojawienie się tego wariantu ma jednak nie przeszkodzić rządowi Australii w znoszeniu obostrzeń, które zaplanowane jest na początek czerwca.

Czytaj także
Przeczytaj więcej