18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wszyscy mamy prze...

Nowa pandemia? Koronawirus SADS-CoV atakuje!

Wojciech Kozicki
15.10.2020  11:30
Koronawirus SADS-CoV atakuje. Grozi nam globalna biegunka?
Koronawirus SADS-CoV atakuje. Grozi nam globalna biegunka? Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/East News

Koronawirus to nie jedyna pandemia jaka nam grozi. Potwierdzono, że oprócz SARS-CoV-2 niebezpieczny może być wkrótce wirus SADS-CoV z Chin. Został przeniesiony z nietoperzy na świnie, a teraz mogą zarażać się nim ludzie.

Koronawirus to wciąż pandemia nie do zatrzymania. Tymczasem w Chinach budzi się kolejne epidemiczne zagrożenie. W 2017 roku w hodowlach świń w Chinach został wykryty wirus SADS-CoV, który przeniósł się z nietoperzy na świnie. Naukowcy potwierdzili na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), że ludzie mogą być podatni na zakażenie tym patogenem.

Koronawirus SADS-CoV - możliwa nowa pandemia z Chin?

SADS-CoV należy do tej samej rodziny wirusów, co SARS-CoV-2. Zalicza się jednak do alfakoronawirusów, a SARS-CoV-2 do betakoronawirusów.

Koronawirus SADS-CoV powoduje u świń takie objawy jak m.in. wymioty i biegunka. Nawet jeśli ludzie nie będą się zarażać, to i tak wybuch pandemii tego patogenu mogą odczuć bardzo boleśnie. Wirus jest w stanie spowodować potężne straty gospodarcze, może runąć światowa sprzedaż wieprzowiny.

Badania naukowe potwierdziły, że koronawirus SADS-CoV może infekować ludzkie komórki dróg oddechowych, wątroby i jelit. Wiadomo również, że replikuje się znacznie szybciej w jelitach, niż w płucach. Być może skuteczny w walce z wirusem skuteczny okaże się lek remdesivir, ale naukowcy podkreślają, że konieczne są dokładnie, aby to potwierdzić.

 

Czytaj także