18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

wszystko jasne

Koronawirus SARS-COV-2 to broń biologiczna? Nowe ustalenia naukowców

Emilia Waszczuk
18.03.2020  17:13
Koronawirus to broń biologiczna? Nowe badania naukowe
Koronawirus to broń biologiczna? Nowe badania naukowe Fot: SHUTTERSTOCK

Międzynarodowy zespół naukowców zbadał SARS-COV-2. Są pewni - koronawirus z Wuhan nie jest bronią biologiczną stworzona w laboratorium!

Skąd wziął się koronawirus, który sieje spustoszenie na całym świecie? Teorii jest co najmniej kilka, część z nich mówi o broni biologicznej. Niektórzy twierdzą, że został stworzony w laboratorium w Wuhan (to tam rozpętała się epidemia) i "wymknął się" naukowcom na zewnątrz.

Sprawą zajęła się międzynarodowa grupa naukowców (prof. Kristian Andersen ze Scripps Research, Robert F. Garry z Tulane University, Edward Holmes z University of Sydney, Andrew Rambaut z University of Edinburgh i W. Ian Lipkin z Columbia University), którzy postanowili sprawdzić, jakie jest prawdziwe pochodzenie koronawirusa. Wyniki ich badań są jednoznaczne.

SARS-COV-2 to NIE broń biologiczna

SARS-COV-2 wyewoluował, zrodził się zupełnie naturalnie! Nie jest możliwe, by był tworem wypracowanym w jakimkolwiek laboratorium - zapewniają. Dokładnie przebadali fragmenty zmiany we fragmentach łańcucha RNA, sprawdzili genom odpowiedzialny za białka błonowe (to one przyłączają się do komórek człowieka i pomagają koronawirusowi zaatakować organizm).

Jak wykazali, receptor białka RBD został tak wykształcony, że wyjątkowo skutecznie atakuje organizm ludzki. Właśnie to uznali za główny dowód jego naturalności. Ponadto budowa SARS-COV-2 przypomina koronawirusy znajdowane w organizmach zwierząt (m.in. nietoperzy). "Mutacje i struktura wykluczają manipulację genetyczną" - zapewniają naukowcy.

Dwie teorie

Skąd więc wziął się koronawirus SARS-COV-2? Naukowcy mają dwie teorie. Pierwsza jest powszechnie znana - wytworzył się w organizmie zwierzęcia (najpewniej nietoperza) i "przeskoczył" na człowieka. Opcja ta oznaczać może dla ludzi bardzo duże problemy. Jeśli się potwierdzi, możemy przypuszczać, że w organizmach zwierząt już są, lub będą wytwarzać się kolejne, bardzo niebezpieczne dla ludzi wirusy. 

Druga teoria również zakłada udział zwierząt. W ich organizmach miałby wytworzyć się stosunkowo niegroźny dla człowieka wirus. Niestety, dostał się do ludzkiego ciała i to w nim ewoluował do wyjątkowo niebezpiecznego i zjadliwego SARS-COV-2.

Czytaj także
Przeczytaj więcej