18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

COVID-19 wyjątkowo niebezpieczny

Szokujące wyniki badań. Koronawirus zaraża z powietrza!

Emilia Waszczuk
18.03.2020  20:30
Szokujące wyniki badań. Koronawirus zaraża z powietrza!
Szokujące wyniki badań. Koronawirus zaraża z powietrza! Fot: Shutterstock

Koronawirus SARS-COV-2 jest wyjątkowo niebezpieczny dla ludzi - rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie, może prowadzić do niewydolności oddechowej i bywa zabójczy. Niestety, udowodniono, że zakazić się nim można nie tylko drogą kropelkową.

Kolejne badania i niepokojące wyniki. Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) sprawdzili, czy koronawirusem można zarazić się bez kontaktu z człowiekiem. Wyniki swoich badań opublikowali w piśmie medycznym „New England Journal of Medicine”.

Niebezpieczny SARS-COV-2

Jak wynika z testów Instytutu (NIAID wchodzi w skład Narodowych Instytutów Zdrowia) koronawirus może "żyć" na powierzchniach stałych nawet do kilku dni. Co gorsza, utrzymuje się i zaraża także w powietrzu!

Naukowcy dowiedli, że:

  1. Koronawirus SARS-COV-2 na plastiku i stali nierdzewnej zostaje nawet do 3 dni.
  2. Na kartonach koronawirus zostaje do około 24 godzin.
  3. Na powierzchniach miedzianych koronawirus ginie dopiero po około 4 godzinach.
  4. W powietrzu utrzymuje nawet przez 3 godziny!

Naukowcy sprawdzili nie tylko, ile czasu SARS-COV-2 żyje na poszczególnych produktach, ale też jak długo może zarażać. I tu okazało się, że dużą zdolność do atakowania człowieka z powietrza, utrzymuje przez około 66 minut! Na plastiku jest to prawie 7 godzin, na stali nierdzewnej - 5,5. Na powierzchniach miedzianych zachowuje całkowita zdolność zarażania około 46 minut. Po przekroczeniu (mniej więcej) wskazanego czasu, zdolność do atakowania komórek człowieka znacznie się zmniejsza, ale nadal istnieje!

Naukowcy podkreślają, że koronawirusem można zarazić się nie tylko drogą kropelkową, ale też przez dotyk. Powtarzają też wcześniejsze doniesienia o tym, że SARS-COV-2 przenosi się, nawet jeśli jego nosiciel nie ma objawów chorobowych. Apelują o częste mycie rąk i unikanie przedmiotów, z którymi kontakt mieli inni ludzie. Zalecają zasłanianie twarzy i częste dezynfekowanie mieszkań (wystarczą zwykłe środki czyszczące).

Przeczytaj więcej
Komentarze