18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

genialne

Z czego zrobić maseczkę na koronawirusa? Potrzebujesz... odkurzacza!

25.03.2020  14:50
Z czego zrobić maseczkę  na koronawirusa? Potrzebujesz... odkurzacza!
Z czego zrobić maseczkę na koronawirusa? Potrzebujesz... odkurzacza! Fot: Shutterstock

Koronawirus się roznosi, a w Polsce brak tak podstawowych środków, jak maseczki ochronne. Można je jednak zrobić w domach!

Ja ochronić się przed koronawirusem? Częste mycie rąk, społeczna kwarantanna i dezynfekowanie przedmiotów oraz powierzchni nie wystarczy. Cząsteczki SARS-COV-2 mogą unosić się w powietrzu nawet do 3 godzin, zaatakować przez nos, usta lub oczy. Co zatem zrobić, by poczuć się bezpiecznie?

Naukowcy apelują o noszenie maseczek ochronnych. Niestety, w Polsce brakuje ich nawet w szpitalach! Pamiętajmy jednak - nie można panikować. Podstawowa zasada to zasłanianie nosa i ust i niedotykanie twarzy dłońmi. Zamiast maseczki możemy użyć chusty, bandamki czy kawałka naturalnego materiału (po powrocie do domu najlepiej tę prowizoryczną maseczkę wygotować, a po wysuszeniu włożyć na krótko do zamrażarki). Można też uszyć własną osłonę z bawełny.

Maseczka, która chroni

Niestety, żaden z tych sposobów nie ochroni nas przed zakażeniem. Pomoże jednak zabezpieczyć innych - jeśli już zostaliśmy zakażeni, ale o tym nie wiemy i przechodzimy infekcję bezobjawowo, jest mniejsza szansa, że nasze wydzieliny dostaną się do drugiego człowieka. Ale uwaga! Jest też szansa na osłonę naszych organizmów. Wystarczy... worek do odkurzacza.

Koronawirus SARS-COV-2 jest tak malutki, że przenika przez zwykłe materiały - średnica jednej jego cząsteczki wynosi od 60 do 140 nanometrów. Może jednak nie poradzić sobie ze specjalistycznymi filtrami. Z włókniny antyalergicznej, która potrafi zatrzymać najmniejsze cząsteczki, produkowane są materiałowe worki do odkurzaczy.

Co ważne - materiał, którego użyto, powinien mieć oznaczenie HEPA10. Jest on w stanie ochronić nas przed SARS-COV-2 aż w 86 procentach!

Jeśli więc macie w domach materiałowe worki do odkurzacza, weźcie sprawy w swoje ręce. Wystarczą nożyczki, igła, nitka oraz gumka lub tasiemka do zrobienia zauszników. Powodzenia!

Przeczytaj więcej
Komentarze