18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Maseczka nie pomoże!

Koronawirus atakuje! Jak się uchronić? Maseczki nie działają!

Emilia Waszczuk
30.01.2020  10:20
Koronawirus atakuje! Jak się uchronić? Maseczki nie działają!
Koronawirus atakuje! Jak się uchronić? Maseczki nie działają! Fot: Shutterstock

Koronawirus 2019-nCoV zbiera śmiertelne żniwo i - jak przyznają eksperci - kwestią czasu jest wykrycie go w Polsce. Jak uchronić się przed zabójczym wirusem? Nie jest łatwo...

Profesor Lidia Brylak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy i szefowa Zakładu Badania Wirusów Grypy przy Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego przyznała w rozmowie z Gazeta.pl, że dotarcie koronawirusa do Polski to kwestia czasu. Zauważyła, że choroby nie znają żadnych granic - często nie ma ratunku przed ich roznoszeniem się. Niebezpieczny wirus z Chin porównała do dobrze znanej nam grypy.

Grypa też nie musi posiadać biletu lotniczego ani wizy. Przechodzi przez bramki i nie jest po prostu wykrywalna. Atakuje bez względu na wiek i przynależność polityczną - powiedziała.

Profesor wytłumaczyła też, jak w najprostszy sposób chronić się przez zarażeniem koronawirusem 2019-nCoV. Najważniejsza jej zdaniem jest higiena.

Jak się jest w mieście, gdzie występuje zagrożenie, to unika się targów, nie dotyka się padłych zwierząt itd. Ale przede wszystkim: higiena, higiena i jeszcze raz higiena. Kluczowe jest bardzo częste mycie rąk - nie żadnymi wynalazkami, tylko po prostu mydłem. Jak kichamy, to nie w ręce, bo potem możemy dotknąć do twarzy - mówi.

Maseczki na ratunek?

Chińczycy próbują chronić się przed koronawirusem, nosząc na twarzach maseczki chirurgiczne. Trend ten powoli dociera również do Polski. Jak się jednak okazuje, maseczka nie zapewni nam stuprocentowego bezpieczeństwa!

Maski chirurgiczne dla społeczeństwa nie stanowią skutecznej obrony przed wirusami i bakteriami przenoszonymi w powietrzu, są zbyt luźne, nie mają odpowiednich filtrów i pozostawiają odsłonięte oczy

- powiedział w BBC News doktor David Carrington z St George’s University of London.

Przyznał jednak, że mogą zmniejszyć ryzyko zarażenia.

Skuteczność maseczek zależy od ich prawidłowego zakładania, częstego zmieniania, zdejmowania i utylizowania w połączeniu z odpowiednimi zasadami podwyższonej higieny

- mówi z kolei dr Jake Dunning.

Eksperci uważają, że dużo skuteczniejsze od maseczek jest jak najczęstsze mycie rąk ciepłą wodą z mydłem i kategoryczne niedotykanie dłońmi do oczu i nosa.

Przeczytaj więcej
Komentarze