18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mutacja i przebieg choroby

Koronawirus zmutował. To koniec epidemii?

Wojciech Kozicki
31.08.2020  13:40
Koronawirus i nowa mutacja - to koniec epidemii?
Koronawirus i nowa mutacja - to koniec epidemii? Fot: Jakub Kaminski/East News

Koronawirus w Polsce atakuje coraz wścieklej, liczba chorych na COVID-19 i przypadków śmiertelnych rośnie lawinowo. Tymczasem naukowcy donoszą, że SARS-CoV-2 zmutował… i to dla nas dobre wiadomości! Czy zanosi się na koniec pandemii?

Pandemia koronawirusa trwa, a prognozy nie wskazują jednoznacznie, kiedy może się skończyć. Tymczasem jak donosi portal.abczdrowie, powołując się na badania naukowców z Narodowego Centrum Chorób Zakaźnych (NCID) oraz Uniwersytetu Medycznego Duke-NUS w Singapurze, wirus z Wuhan zmutował. Nowa mutacja w koronawirusie SARS-CoV-2 znacząco wpływa na przebieg choroby. 

Koronawirus, mutacja i przebieg choroby

Nowy zmutowany koronawirus ma łagodniejszy przebieg i wywołuje silniejszą reakcję układu immunologicznego. Jednocześnie mutacja D614G sprawiła, że znacznie łatwiej się rozprzestrzenia, ale w opanowanym przez niego regionie spada śmiertelność w stosunku do pierwotnego wirusa.

Czy nowa wersja patogenu wyprze „poprzednika”? Prezes-elekt Międzynarodowego Towarzystwa Chorób Zakaźnych prof. Paul Tambyah oświadczył w mediach, że od kilku miesięcy w Europie, Ameryce Północnej oraz w niektórych regionach Azji coraz częściej wykrywany jest zmutowany koronawirus.

Wciąż nie wiadomo jednak  jaki poziom przeciwciał jest wystarczający, by uodpornić się przed zakażaniem i jak długo jesteśmy w stanie je utrzymać. Nie da się również przewidzieć jak będzie spontanicznie zmieniał się koronawirus w przyszłości.

W związku z mutacją, zarażeni mają lepsze rokowania, ponieważ ich krew jest bardziej nasycona tlenem, co w efekcie prowadzi do krótszego pobytu na oddziale intensywnej terapii i szybszego wyzdrowienia – pisze portal.abczdrowie.pl.

 

Czytaj także