18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To koniec epidemii?

Będą szybkie testy na koronawirusa!

Wojciech Kozicki
12.03.2020  22:06
Nowe testy na koronawirusa - czy to oznacza koniec epidemii COV-19?
Nowe testy na koronawirusa - czy to oznacza koniec epidemii COV-19? Fot: Piotr Hukalo/East News

Testy na koronawirusa, którymi dysponują służby na świecie, są bardzo trudne do wykonania. Jak mówią polscy specjaliści, ich wykonanie trwa 8 godzin. Okazuje się, że polscy naukowcy są bliscy przełomu i wkrótce być może pojawią się szybkie testy na COVID-19.

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się coraz szybciej, a wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, nie zatrzyma epidemii. Kontrole na lotniskach, dworcach i przejściach granicznych są powierzchowne, bo mierzenie temperatury nie zawsze pokazuje, kto jest chory na COVID-19. Nadchodzi jednak przełom w walce z koronawirusem!

Nowe testy na koronawirusa

Jak podaje „Fakt”, naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ są coraz bliżej opracowania ultraszybkiego testu diagnostycznego na obecność koronawirusa. Współpracując z firmą SensDx wyselekcjonowali białka charakterystyczne dla SARS-CoV-2. Diagnoza ma być błyskawiczna! To pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii, bo przez okres inkubacji wirusa i przebieg choroby, świat nadal nie może pokonać zapalenia płuc z Wuhan.

Teraz przed naukowcami trudne zadanie, bo muszą znaleźć cząstki, które będą reagowały wyłącznie z białkami koronawirusa. Naukowcy zwracają uwagę, żeby nie cieszyć się za wcześnie, bo są dopiero na początku drogi.

Opieramy się na technologii stworzonej przez firmę SensDx, która już jakiś czas temu opracowała serię testów, a część z nich już została zatwierdzona do stosowania na terenie Unii Europejskiej. Te testy bazują na sensorach bioelektrycznych, które pozwalają na dokładną diagnostykę  - powiedział prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ. („Fakt”)

Tymczasem jak podaje radio.lublin.pl, w połowie przyszłego tygodnia powinny pojawić się szybkie, przesiewowe testy na obecność koronawirusa. To będzie dodatkowe narzędzie w walce z koronawirusem.

Nasze testy są przeznaczone do użytku profesjonalnego, to znaczy, że nie są przeznaczone bezpośrednio do używania przez pacjentów do samokontroli. Takie badanie może przeprowadzić diagnosta laboratoryjny albo lekarz. One pomagają wytypować osoby do dalszej diagnostyki, tej genetycznej w jednym z centrów państwowych, które tę diagnostykę oferują – powiedział  prezes firmy Bio Maxima Łukasz Urban. (Radio Lublin)

Firma Bio Maxima zgłosiła produkt do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Polsce, ale producentem testów jest chińska firma AllTest. Wykonanie testu ma polegać na pobraniu kropli krwi z palca, a wynik zostanie uzyskany w 10 minut.

Przeczytaj więcej
Komentarze