18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Panom grozi bezpłodność

Koronawirus niszczy jądra? Szokujące wyniki badań

Wojciech Kozicki
22.06.2021  08:42
Czy koronawirus infekuje jądra i powoduje bezpłodność?
Czy koronawirus infekuje jądra i powoduje bezpłodność? Fot: TOMASZ RYTYCH/REPORTER/East News

Koronawirus SARS-CoV-2 to nie tylko infekcja płuc i mgła mózgowa. Okazuje się, że wirus może także atakować jądra na poziomie komórkowym i negatywnie wpływać na męskie narządy płciowe. Czy może oznaczać bezpłodność?

Koronawirus SARS-CoV-2 to wirus przenoszony drogą oddechową, ale atakuje nie tylko płuca, lecz także serce i mózg. Na tym jednak nie koniec, bo jak wykazały badania na chomikach, patogen z Wuhan może infekować także jądra na poziomie komórkowym. Wyniki badań przedstawiono na łamach „Microorganism”.

Koronawirus niszczy męskie narządy płciowe i powoduje bezpłodność?

Jak podaje Polsat News, pacjenci zakażeni COVID-19 zgłaszali już ból jąder podczas chorowania na koronawirusa. Zdiagnozowano u nich również spadek poziomu testosteronu. Dr Rafael Kroon Campos, kierownik badania prowadzonego w laboratorium dr Shannan Rossi z University of Texas Medical Branch (USA), apeluje o badania jak koronawirus może wpływać na "klejnoty" oraz potencjalne konsekwencje dla nasilenia choroby, zdrowia reprodukcyjnego i transmisji seksualnej. Konieczne są dalsze badania, by wyjaśnić objawy zgłaszane przez panów chorujących na COVID-19.

Laboratorium dr Rossi od lat prowadzi badania zakażenia wirusem Zika dotyczące jąder. Naukowcy chcą w przyszłości zbadać również modelowanie stanów związanych z ciężkim przebiegiem COVID-19 u osób otyłych i z cukrzycą oraz niepokojących wariantów SARS-CoV-2.

Te odkrycia są pierwszym krokiem w zrozumieniu, w jaki sposób COVID-19 wpływa na męskie narządy płciowe i potencjalnie na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn. Mamy znacznie więcej do zrobienia, zanim uzyskamy pełny obraz. Idąc dalej, zbadamy sposoby osłabienia tego wpływu, w tym stosowanie leków przeciwwirusowych, terapii przeciwciałami i szczepionek – twierdzi dr Shannan Rossi. (Polsat News).

Czytaj także