COVID-19 i informacje o chorobie

Jak przenosi się koronawirus? Telefon to zagrożenie!

Wojciech Kozicki
12.03.2020  18:00
Koronawirus w Polsce i zasady higieny - jak uniknąć zakażenia?
Koronawirus w Polsce i zasady higieny - jak uniknąć zakażenia? Fot: Facebook/IT-Logic

Nowe informacje o koronawirusie. Jak można zarazić się COVID-19? Rozprzestrzenia się drogą kropelkową, ale źródłem zakażenia mogą być np. telefon, klamka lub klawiatura. Służby publikują kolejne porady i zalecenia, jak uniknąć zakażenia SARS-CoV-2. Jak długo wirus żyje i utrzymuje się na przedmiotach?

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się coraz szybciej, liczba chorych rośnie, a bilans ofiar śmiertelnych to na razie jedna pacjentka z Poznania. Jak nie zarazić się COVID-19? Epidemia wisi nie tylko w powietrzu!

Naukowcy z Chin opublikowali szokujący raport w czasopiśmie „Practical Preventive Medicine”, w którym opisali jak naprawdę przenosi się koronawirus. Bezpieczna odległość 1,5 metra to mit. Okazuje się jednak, że COVID-19 przenosi się także przez dotyk. Dłońmi można przenieść wirusa do dróg oddechowych. Może on pozostawać na przedmiotach nawet 9 dni!

Koronawirus na przedmiotach - nowe informacje

Specjaliści w Polsce apelują, by dezynfekować ręce inie dotykać np. klamek w miejscach publicznych. Na tym nie koniec. Zalecają, by dezynfekować w domach klamki, klawiatury i… telefony!

Największym siedliskiem drobnoustrojów jest według naukowców telefon komórkowy, który często przykładamy do twarzy czy przesuwamy palcem po klawiaturze, a następnie tą samą ręką dotykamy czoła, policzka, ust. Według licznych badań zarówno na etui, jak i szkle hartowanym znajduje się wiele niebezpiecznych bakterii. Z tego względu, podobnie jak pozostałe przedmioty z listy, należy przecierać cały telefon środkami dezynfekcyjnymi co najmniej dwa, trzy razy dziennie – pisze Tatiana Naklicka z medonet.pl.

Naklicka ostrzega, że zagrożeniem są także karty płatnicze, klucze, kierownice samochodowe, okulary, zegarki i biżuteria. To właśnie tych przedmiotów używamy najczęściej i mogą być siedliskiem zabójczych drobnoustrojów. Koronawirus może zostać przeniesiony na przedmioty np. poprzez ślinę osoby chorej.

Analiza wykazała, że na powierzchniach przedmiotów, w zależności od materiału i warunków, ludzkie koronawirusy mogą utrzymywać się od 3 godzin do nawet... 9 dni! Sytuację ratuje fakt, że skutecznym sposobem dezynfekcji powierzchni jest przemywanie go alkoholem, a konkretnie roztworem 62-71% etanolu przez 1 minutę – radzi zdrowie.radiozet.pl

Przeczytaj więcej
Komentarze