18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Straszne doniesienia

Koronawirus jednak śmiertelnie niebezpieczny u dzieci?

01.03.2021  17:50
Koronawirus u dzieci
Koronawirus u dzieci Fot: Oleksandr Yakoniuk/Shutterstock

Koronawirus sieje uzasadnioną panikę. Patogen, który zatrzymał świat, jest wyjątkowo niebezpieczny i zaraźliwy, a okazuje się, że również podstępny. Najmłodsi wydawali się łagodnie lub zupełnie bezobjawowo przechodzić Covid-19. Możliwe, że to jednak tylko pozory. Na rodziców pada blady strach o ich własne dzieci.

Koronawirus jest na tyle niebezpieczny, że błyskawicznie wywołał światową pandemię. Specjaliści od początku porównywali go do słynnej grypy hiszpanki, ale okazuje się, że wirus ten znacznie się od niej różni.

Koronawirus jest bardziej przebiegły. Udowodniono, że u dzieci zainfekowanie nim, może przebiegać praktycznie bezobjawowo. Co to oznacza? Otóż chore dziecko będzie mogło nieświadomie zarazić dużą grupę dorosłych osób! Co gorsza, już po infekcji zdrowie takiego malucha może pozostawiać wiele do życzenia.

Przebiegły koronawirus

Lekarze ostrzegają, że nadchodzi fala powikłań po COVID-19. Ważna jest szybka diagnoza, ponieważ problemy z sercem czy płucami mogą skończyć się na oddziale intensywnej terapii. Niestety, dzieci również są narażone na tragiczne pogorszenie stanu zdrowia przez działanie koronawirusa.

Jak na razie w Polsce odnotowano kilkadziesiąt przypadków ciężkich skutków ubocznych u dzieci - od niemowląt po nastolatków. Medycy zapowiadają, że skoro obecnie mamy tak dużo zakażeń COVID-19, za chwilę przybędzie także dzieci chorych na tzn. zespół pocovidowy (PIMS-TS). Pociesza jednak, że prawdopodobieństwo zachorowania na PIMS-TS wynosi około jeden na tysiąc.

Objawy zespołu pocovidowego u każdego mogą być inne. Przykładowo, u niektórych dzieci wystąpiło wysypka w postaci swędzących plamek na ciele, m.in. charakterystycznych różowawych okręgów, a następnie wysoka gorączka oraz biegunka i wymioty. Rodzice chorych dzieci sądzili, że było to zwykłe zatrucie pokarmowe.

Zlekceważona choroba może być śmiertelna w skutkach, dlatego po przebyciu Covid-19 wskazana jest wzmożona obserwacja własnego ciała i zachowania naszych bliskich.

Czytaj także
Przeczytaj więcej