18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dezynfekcja to podstawa

Koronawirus na telefonie! Miesiąc śmiertelnego niebezpieczeństwa

14.10.2020  19:20
Telefon komórkowy i koronawirus
Telefon komórkowy i koronawirus Fot: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER

Koronawirus potrafi przetrwać na różnych powierzchniach - szczególnie łatwo może nas zaatakować z ekranu telefonu. Częsta dezynfekcja to w czasach pandemii COVID-19 absolutna konieczność.

Pandemia COVID-19 z każdym dniem przybiera na sile, a sytuacja w Polsce wydaje się dramatyczna. W takim momencie dbanie o własne bezpieczeństwo to podstawa. Częsta dezynfekcja rąk i przedmiotów codziennego użytku - może nam nie raz i nie dwa uratować życie.

Szczególnie niepokojące są dane na temat tego, jak długo koronawirus jest w stanie utrzymać się na powierzchni naszego telefonu komórkowego. W dzisiejszych czasach korzystamy ze smartfona praktycznie non stop, dbajmy więc o to, by był on równie czysty, jak nasze dłonie. Mycie rąk i dezynfekcja przedmiotów, które nas otaczają najbliżej - są teraz kluczowe.

Koronawirus na telefonach komórkowych

Tym bardziej, ze według ustaleń australijskich naukowców - koronawirus może się utrzymać na smartfonie aż 28 dni! To znacznie dłużej niż w przypadku popularnego wirusa grypy, który jest tam w stanie przeżyć "zaledwie" 17 dni. Wyniki swoich badań eksperci opublikowali w serwisie Virology Journal.

Badacze umieścili cząsteczki wirusa na różnych przedmiotach codziennego użytku. Najdłużej - bo aż przez 28 dni - koronawirus był zdolny do zakażania człowieka na banknotach, szkle, z jakiego wykonane są ekrany telefonów komórkowych, a także na stali nierdzewnej. To oznacza, że musimy zachowywać przez cały czas szczególną ostrożność.

Żywotności koronawirusa sprzyjają gładkie powierzchnie i niskie temperatury. To drugie tłumaczy, dlaczego jesienią zmagamy się z tak groźną i przerażającą drugą falą pandemii. Niestety, może być tak, że z tej samej przyczyny zima będzie jeszcze trudniejsza do przetrwania i przeżycia jej w zdrowiu.

Naukowcy podkreślają, że w porównaniu z innymi wirusami, Sars-CoV-2 jest szczególnie wytrzymały. Nie są to pocieszające informacje, patrząc na sytuację w Polsce i na świecie.

Przeczytaj więcej
Komentarze