18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niepokojące wieści

Koronawirus niszczy TEN NARZĄD! Lekarze są bezsilni

26.04.2021  11:31
Koronawirus atakuje serce
Koronawirus atakuje serce Fot: Haris Mm/Shutterstock

Naukowcy od dawna alarmują, że koronawirus to nie tylko dwa tygodnie choroby, ale także miesiące walki z powikłaniami pocovidowymi. Zaraza dość często zajmuje także serce i układ krążenia, przez co naraża na większe ryzyko zawału oraz znacząco pogarsza kondycję. Co ciekawe, problem ten dotyczy także pacjentów bezobjawowych.

Profesor Michał Filipiak w rozmowie z wp.pl podkreślił, że do gabinetów lekarskich coraz częściej przychodzą pacjenci zmagający się z powikłaniami kardiologicznymi po przejściu COVID-19. Zespół pocovidowy może rozwijać się już w trakcie choroby.

Wielu takich pacjentów uskarża się na pogorszenie wydolności wysiłkowej i zadyszkę. Mają nieprawidłowy obraz radiologiczny klatki piersiowej lub tomografię komputerową płuc. To trudni pacjenci, wymagający diagnostyki kardiologiczno-pulmonologicznej - stwierdził profesor.

Jak poinformował kardiolog, w sytuacji, gdy COVID-19 zaatakował serce, chorzy odczuwają osłabienie, duszności oraz bóle w klatce piersiowej.

Kto jest narażony na powikłania po COVID-19?

Na powikłania kardiologiczne najbardziej narażone są osoby zmagające się ze schorzeniami obciążającymi serce oraz naczynia.

Przede wszystkim są to osoby z chorobą wieńcową, z niewydolnością serca, z cukrzycą, z nadciśnieniem tętniczym. Rokowanie pogarsza nadwaga i otyłość - mówi profesor Filipiak.

Niestety dolegliwości mogą wystąpić również u młodych i zdrowych osób lub pacjentów bezobjawowych. Naukowcy nadal nie są w stanie stwierdzić, jak długo mogą utrzymywać się powikłania pocovidowe.

Czytaj także