18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Powikłania po COVID-19

Koronawirus niszczy mózg? Nowe odkrycie

Wojciech Kozicki
03.04.2020  08:11
Koronawirus i powikłania  - COVID-19 powoduje problemy neurologiczne
Koronawirus i powikłania - COVID-19 powoduje problemy neurologiczne Fot: EAST NEWS/GARO/Phanie

Koronawirus to epidemia pełna tajemnic, wciąż pojawiają się nowe objawy choroby, a wirus mutuje. Tym razem okazało się, że COVID-19 to nie tylko groźne zapalenie płuc, bo występują też powikłania neurologiczne takie jak np. obrzęk mózgu.

Nawet jeśli leczenie koronawirusa u pacjenta powiedzie się, to można być skazany na ciężkie powikłania. Nie chodzi jedynie o zwłóknienie płuc i problemy z sercem. Lekarze z Chin, USA i Włoch odnotowali już kilkadziesiąt przypadków, gdy osoby wyleczone z COVID-19 miały komplikacje takie jak obrzęk mózgu, krwiaki mózgowe, krwawienie wewnątrzczaszkowe i zanik niektórych komórek mózgowych. Jeden z pacjentów w USA stracił nawet zdolność mówienia.

U niektórych pacjentów chorych na COVID -19 doszło do drgawek, wylewów lub zaburzeń neurologicznych. Lekarze z całego świata alarmują, że u niektórych chorych dochodzi do upośledzenia pracy mózgu – pisze „The New York Times”.

We Włoszech powstał już specjalny szpital „NeuroCovid”. Będzie on przyjmował pacjentów chorych na koronawirusa, u których wystąpiły problemy neurologiczne.

W USA na Florydzie w marcu do szpitala trafił 74-letni pacjent z wysoką gorączką, ale prześwietlenie wykluczyło zapalenie płuc. Następnego dnia gorączka wzrosła, pojawiły się problemy z oddychaniem, a pacjent stracił możliwość mówienia. Zaczął też tracić czucie w rękach i nogach. Potwierdzono, że był nosicielem koronawirusa - pisze „The New York Times”.

Dlaczego koronawirus powoduje uszkodzenia mózgu? Dr Robert Stevens z Johns Hopkins School of Medicine w Baltimore ma pewne podejrzenia.

Rozwiązanie może być proste. Prawdopodobnie chodzi o niedotlenienie organizmu, które może prowadzić to takich objawów jak śpiączka i otępienie. To jednak nowa choroba, więc niczego nie możemy być pewni – twierdzi Stevens. („The New York Times”.)

Relacja osoby wyleczonej z koronawirusa:

Przeczytaj więcej
Komentarze