18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będą ratować chorych

Koronawirus kontra polscy naukowcy. Nowy wynalazek!

Wojciech Kozicki
23.03.2020  12:17
Koronawirus na świecie kontra polscy naukowcy - nowy wynalazek to ratunek dla chorych?
Koronawirus na świecie kontra polscy naukowcy - nowy wynalazek to ratunek dla chorych? Fot: Facebok/DDNewsLive

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo, w wielu krajach brak sprzętu takiego jak m.in. respiratory sprawia, że bilans ofiar rośnie w zastraszającym tempie. Polacy mają jednak nowy wynalazek, który może pomóc w walce z pandemią SARS-CoV-2.

Pandemia koronawirusa to wciąż rosnąca liczba chorych i zakażonych, a w wielu krajach sprzęt taki jak respiratory to wyposażenie szpitali na wagę złota. W niektórych placówkach medycznych nie da się uratować wszystkich chorych na COVID-19 i lekarze muszą wybierać kto przeżyje, a kryterium jest „wartość społeczna osoby”. Polscy naukowcy mogą jednak ocalić wiele osób, ponieważ wprowadzają na rynek nowy wynalazek – aparat Ventil.

Jak podaje pulsmedycyny.pl, Ventil to urządzanie medyczne umożliwiające niezależną wentylację płuc u dwóch pacjentów. Jego twórcami są naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Urządzenie powstało w zespole kierowanym przez prof. Marka Darowskiego

Po pierwsze - zgodnie z pierwotnymi założeniami zespołu IBIB PAN - opracowany aparat Ventil jest przeznaczony do niezależnej wentylacji obu płuc pacjenta będącego w stanie ostrej niewydolności oddechowej. Po drugie, w warunkach niedoboru respiratorów, aparaty Ventil mogą być użyte jako urządzenia do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów, podłączonych do jednego respiratora – podaje „Puls Medycyny”.

Urządzenie przeszło już testy kliniczne i może trafić do produkcji. Prawdopodobnie pierwsza seria stu urządzeń będzie gotowa już za trzy tygodnie.

 IBIB PAN podjął współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz- Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej (Ł-ITAM) w celu szybkiego wdrożenia przez Ł-ITAM do produkcji i wyprodukowania serii urządzeń Ventil. W obecnie powadzonych wspólnych pracach zostanie wykorzystane know-how rozwinięte w IBIB PAN oraz wiedza ekspercka kadry naukowej naszych dwóch instytutów – powiedział prof. dr hab. inż. Adam Liebert - dyrektor IBIB PAN. (politykazdrowotna.com)

 Instytucie Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu (będącym częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz) rozpoczyna się produkcja unikatowych respiratorów, do których można podłączyć 2 chorych jednocześnie. Gratuluję wielkiego sukcesu! – poinformował na Twitterze minister nauki Jarosław Gowin.

Przeczytaj więcej
Komentarze