18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tajny raport z Chin

Koronawirus powoduje bezpłodność u mężczyzn?

05.04.2020  16:43
Koronawirus powoduje bezpłodność u mężczyzn?
Koronawirus powoduje bezpłodność u mężczyzn? Fot: SvetaZi/Shutterstock

Koronawirus przeraża nas wszystkich. Nowy patogen wywołuje chorobę, która u każdego pacjenta przebiega inaczej. Jesteśmy bezradni wobec zagrożenia i boimy się tego, co przyniesie jutro. Tym bardziej, że nie mamy pojęcia, jakie mogą być powikłania COVID-19. 

Koronawirus sprawił, że wszyscy drżymy o nasze zdrowie i życie. Niestety, COVID-19 to choroba wciąż niezbadana i nie wiadomo, jakie dokładnie mogą być jej powikłania. Wiemy już, że zdarzały się przypadki trwałego uszkodzenia płuc, serca, a nawet mózgu. 

Teraz na jaw wychodzą kolejne, niepokojące informacje. Mężczyźni w sile wieku, którzy teoretycznie nie są w grupie ryzyka, mogą po przebyciu choroby zmagać się z bezpłodnością. Tak wynika z chińskiego raportu, który szybko ukryto.

Koronawirus powoduje bezpłodność? Tajny raport z Chin

Konkretnie był to raport naukowców ze szpitala Tongji w Wuhan, który został opublikowany na początku marca, ale już po kilku godzinach władze rządowe go usunęły, powołując się na fakt, że zawarte w nim tezy nie zostały potwierdzone żadnymi badaniami. Niemniej, tyle czasu publikacji wystarczyło, by raport trwale zagościł w internecie. Jak wiadomo, we wszystkich obserwacjach jest ziarnko prawdy.

Jak koronawirus może się przyczyniać do bezpłodności? Podobno zakażenie może prowadzić do powstawania guzów w jądrach, a w konsekwencji poważnych zaburzeń płodności, łącznie z jej całkowitą utratą.

Dlaczego tak się dzieje? Koronawirus wnika do ludzkich komórek, a jego otoczka białkowa łączy się z enzymem ACE2 obecnym w komórkach naszego układu oddechowego. Receptory ACE2 są też obecne w dużej ilości w innych narządach: jelicie cienkim, nerkach, sercu, tarczycy i jądrach, w tych ostatnich białko i ekspresja mRNA ACE2 są znacznie wyższe niż w wielu innych narządach i tkankach. To właśnie może mieć związek z niepłodnością.

Potrzeba jeszcze wielu badań, by te domniemania potwierdzić, ale tego wszystkiego dowiemy się już po przejściu epidemii. Pozostawajcie zdrowi!

Przeczytaj więcej
Komentarze