18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Specjalista ostrzega

Koronawirus przetrwa lata w Twojej zamrażarce. Uważaj

27.03.2020  14:54
Koronawirus przetrwa lata w Twojej zamrażarce. Uważaj
Koronawirus przetrwa lata w Twojej zamrażarce. Uważaj Fot: Shutterstock

Koronawirus jest bardzo sprytnym i zjadliwym patogenem. Okazuje się, że może przetrwać w warunkach bardzo, ale to bardzo nieprzyjaznych. 

Wiemy już, że koronawirus może się przenosić z zabójczą łatwością. Nawet na jedzeniu potrafią pojawić się te chytre organizmy i przedostać w ten sposób do naszego domu. Trzeba więc należy zachować szczególną ostrożność.

Koronawirus może przetrwać lata w zamrażarce

Portal NaTemat.pl postanowił zapytać wirusologa o to, jak temperatura działa na wirusa. To, co powiedział o naszych zamrażarkach - zmroziło nam krew w żyłach. Jeśli nie będziemy ostrożni, wirus może z nami zostać nawet na lata i aktywować się w najmniej spodziewanym momencie.

Zamrażanie i niskie temperatury w żaden sposób nie inaktywują wirusów. W samej lodówce mogą one trochę przetrwać, natomiast w zamrażalniku – bardzo długo: miesiące, a nawet lata

– tłumaczył w NaTemat.pl dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uważajmy więc szczególnie mocno i zanim wrzucimy coś bezmyślnie do lodówki lub zamrażarki - przemyjmy to na tyle dokładnie, na ile jesteśmy w stanie. Nie chcemy zachorować na COVID-19, kiedy pandemia już się skończy. 

Pozostawajcie zdrowi!

Przeczytaj więcej
Komentarze