Koszmar powraca

Koronawirus to druga hiszpanka? Wywoła pandemię, jakiej świat nie widział

27.01.2020  20:52
Koronawirus to druga hiszpanka? Wywoła pandemię, jakiej świat nie widział
Koronawirus to druga hiszpanka? Wywoła pandemię, jakiej świat nie widział Fot: Flickr

Koronawirus może być hiszpanką naszych czasów. Grypa, która zabiła 1/3 populacji świata jest bardzo podobna do naszego obecnego problemu rodem z Chin.

Koronawirus może być równie niebezpieczny, co grypa hiszpanka, która wywołała pandemię w latach 1918–1919. Zabiła ona wtedy 1/3 populacji świata, szalała w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. 

Grypa hiszpanka była wysoce zakaźna, dlatego momentalnie doprowadziła do pandemii rodem z koszmaru. Liczba ofiar hiszpanki przewyższyła łączną liczbę poległych w I wojnie światowej.

Koronawirus będzie drugą hiszpanką?!

Niestety, koronawirus cechuje się podobną zjadliwością i również przenosi się z człowieka na człowieka z zaskakującą szybkością. Łatwo stracić czujność, bowiem od momentu zakażenia do wystąpienia objawów może minąć nawet 14 dni - zatem nietrudno zarazić kogoś niechcący i tym samym przyczynić się do rozprzestrzenienia patogenu.

Wskaźnik śmiertelności wirusa 2019-nCoV może wynosić 2%, podobnie jak w przypadku grypy hiszpańskiej

– ostrzega profesor Neil Ferguson z Imperial College London.

Koronawirus pochodzi od zwierząt i dopiero niedawno "przerzucił się" na ludzi. To sprawia jedynie, że jest jeszcze bardziej niebezpieczny niż możemy przypuszczać.

Nowe wirusy rozprzestrzeniają się znacznie szybciej ponieważ nie mamy odporności

– twierdzi prof. Ferguson.

Biorąc pod uwagę fakt, że wirus najprawdopodobniej już dotarł do Polski, możemy czuć na karku chłodny oddech zaniepokojenia. 

Przeczytaj więcej
Komentarze