18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

A jednak?!

Koronawirus uciekł z laboratorium? Nowe ustalenia wywiadu

25.05.2021  21:08
Koronawirus wyciekł z laboratorium?
Koronawirus wyciekł z laboratorium? Fot: JHDT Productions/Shutterstock

Pandemia powstała przez błąd człowieka? Z nieoficjalnych ustaleń amerykańskiego wywiadu wynika, że kilku pracowników laboratorium w Wuhan w listopadzie 2019 roku przeszło poważną chorobę. Nie jest pewne czy był to COVID-19, lecz część ekspertów nie ma najmniejszych wątpliwości.

Zgodnie z najpopularniejszą teorią na temat wybuchu pandemii pierwszym ogniskiem zarazy był targ w Wuhan. To tam pewien pechowy mężczyzna zjadł mięso nietoperza, które doprowadziło do globalnej katastrofy. Jednak ta historia ma wiele nieścisłości przez co nie przekonuje części ekspertów.

Nie jestem przekonany, że koronawirus powstał naturalnie - poinformował w wywiadzie dla Fox News dr Anthony Fauci, doradca medyczny prezydenta USA.

Zdaniem niemieckiego wirusologa prof. Rolanda Wiesendangera mięso nietoperzy nie było sprzedawane na targu rybnym w Wuhan. Zwierzęta te były natomiast badane w znajdującym się nieopodal Instytucie Wirusologicznym.

Laboratorium w Wuhan łamało zasady bezpieczeństwa

Jak ujawnił niedawno "The Washington Post" Instytut Wirusologiczny w Wuhan od lat nie przestrzegał obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Interwencję w tej sprawie podjęła między innymi amerykańska ambasada w Pekinie, alarmując o "niewystarczających środkach bezpieczeństwa". Ustalono wtedy także, że laboratorium zajmuje się badaniem niebezpiecznych koronawirusów, które podchodzą od nietoperzy.

Również w tym roku doszło do szeregu nieprawidłowości. Jak informowały w lutym chińskie media, tamtejsi naukowcy zrzucili do kanalizacji materiały laboratoryjne, które powinny być wcześniej poddane odpowiedniej obróbce.

Kolejną, niepokojącą informację w sprawie laboratorium przekazało "The Wall Street Journal". Gazeta poinformowała między innymi, że w listopadzie 2019 roku kilku naukowców z tamtejszego laboratorium trafiło do szpitala w wyniku poważnej choroby, na której temat nie ma więcej informacji. Przedstawiciele Wuhan National Biosafety Lab stanowczo zaprzeczyli tym doniesieniom.

Czytaj także