18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

#zostańwdomu

Koszmarne doniesienia o koronawirusie. "Utrzymuje się w powietrzu"

Emilia Waszczuk
13.03.2020  19:09
Koszmarne doniesienia o koronawirusie. "Utrzymuje się w powietrzu"
Koszmarne doniesienia o koronawirusie. "Utrzymuje się w powietrzu" Fot: Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Princetown, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia sprawdzili, jaka jest żywotność koronawirusa SARS-COV-2 poza ludzkim organizmem. Rezultaty ich badań są niepokojące.

Koronawirus SARS-COV-2 przenosi się bardzo łatwo drogą kropelkową - słyszymy od początku wybuchu epidemii z Wuhan. Okazuje się jednak, że sposobów na zarażenie jest więcej. Wystarczy dotknąć powierzchni, na której znalazł się wirus i przenieść go dłonią na usta, nos lub oczy. A i to nie koniec.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Princetown, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia postanowiła sprawdzić, jak długo SARS-COV-2 żyje poza organizmem człowieka. Wyniki ich badań opublikował portal The Hill.

Koronawirus w powietrzu

Jak się okazało, koronawirus potrafi przetrwać na powierzchni miedzianej aż 4 godziny, na kartonie - dobę, na plastiku i stali nierdzewnej - 2-3 dni! Co gorsza, koronawrus pozostaje też w powietrzu - nawet do 3 godzin!

Doniesienia te mogą wpłynąć na postrzeganie koronawirusa i płynącego z niego zagrożenia, oraz dodatkowo przekonać ludzi, jak ważne jest unikanie skupisk, pozostawanie w domach i higiena - przede wszystkim dokładne i częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem.

Przeczytaj więcej
Komentarze