18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Złe wieści

Koronawirus uwielbia jesień. Sars-CoV-2 coraz bardziej niebezpieczny

07.10.2020  21:53
Koronawirus Sars-CoV-2 lubi zimno
Koronawirus Sars-CoV-2 lubi zimno Fot: Nhemz/Shutterstock

Koronawirus uwielbia, kiedy jest zimno i wietrznie, a więc polska jesień to dla niego sielanka. Sars-CoV-2 wciąż nam towarzyszy i jest coraz bardziej niebezpieczny. Naukowcy nie mają wątpliwości.

Koronawirus z powodzeniem wywołał pandemię, a mimo to wciąż jest bardzo mało zbadanym patogenem. Naukowcy odkrywają coraz to nowe przymioty wirusa, które wydają się być ciągle bardziej niepokojące.

Początkowo wydawało się, że temperatura nie ma żadnego znaczenia w przypadku rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niestety, okazuje się, że Sars-CoV-2 jest "fanem" jesiennej pogody. To mogłoby tłumaczyć, dlaczego druga fala jest do tego stopnia przerażająca.

Koronawirusa Sars-CoV-2 lubi zimno

Koronawirus Sars-CoV-2 lubi, gdy jest zimno, wilgotno i wietrznie. Wypisz wymaluj polskie warunki pogodowe na jesieni. Dzięki takiej aurze, patogen może dłużej przetrwać i szybciej się rozprzestrzeniać. To najnowsze wnioski naukowców z Uniwersytetu w Niklozji na Cyprze.

Zimne temperatury służą koronawirusowi SARS-CoV-2 ponieważ pomagają mu w utwardzaniu ochronnej podobnej do żelu powłoki, która go otacza. Dzięki temu patogen jest mniej podatny na uszkodzenia. Co gorsza, badania pokazują, że w temperaturze pokojowej w warunkach laboratoryjnych ten patogen jest w stanie przetrwać około 2 dni, a w niższych – około 4 st. C – nawet miesiąc. 

Musimy w najbliższych dniach wykazać się niesamowitą ostrożnością, jeśli chcemy w końcu pozbyć się koronawirusa raz na zawsze. Jeśli nie musimy - starajmy się nie wychodzić z domu.

Tylko izolacja ma szansę nas uratować.

Przeczytaj więcej
Komentarze