18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

biedny kotek

Koronawirus "przeskakuje" na zwierzęta. COVID-19 u tygrysa!

Emilia Waszczuk
06.04.2020  07:57
Koronawirus "przeskakuje" na zwierzęta. COVID-19 u tygrysa!
Koronawirus "przeskakuje" na zwierzęta. COVID-19 u tygrysa! Fot: janicklh33/Pixabay

Szok w ZOO w Nowym Jorku. COVID-19 zdiagnozowano tam u tygrysicy. To pierwszy tego typu odnotowany przypadek na świecie.

Badania są jednoznaczne - koronawirus SARS-COV-2 nie jest bronią biologiczną - to patogen, który wytworzył się naturalnie i "przeskoczył" ze zwierzęcia na człowieka. Jak się okazuje, teraz to ludzie mogą zakażać zwierzęta.

Pracownicy ZOO w Nowym Jorku zaobserwowali suchy kaszel u tygrysicy. Nadia została przebadana na obecność SARS-COV-2 w organizmie. Wynik był pozytywny!

O ile wiemy, po raz pierwszy dzikie zwierzę nabyło Covid-19 od człowieka [...] To jedyne wytłumaczenie, jakie ma sens

- mówi Paul Calle, główny weterynarz ZOO w Bronx.

Koronawirus u zwierząt

4-letnia samica została odizolowana i podlega leczeniu - najpewniej zakaziła się od swojego bezobjawowego opiekuna. Oprócz niej przebadano też inne zwierzęta - aż u pięciu dzikich kotów (w tym także lwów) zauważono problemy układu oddechowego. COVID-19 wykryto jednak - jak na razie - jedynie u Nadii.

Wszystkie zwierzęta czują się podobno dobrze, mają jedynie mniejszy apetyt. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce wrócą do zdrowia.

Tymczasem jak informuje PAP prof. Michael Speidel, emerytowany naukowiec Uniwersytetu Harvarda w Bostonie: SARS-COV-2 mogą zakazić się zwierzęta - także domowe. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, psy i koty, a także krowy, owce, kozy, świnie czy gołębie, mogą chorować na COVID-19. Co ważne - NIE ZAKAŻAJĄ LUDZI.

Czytaj także
Przeczytaj więcej