18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie ma żartów

Koronawirus w toalecie. Przy spuszczaniu wody trzeba bardzo uważać

17.06.2020  19:23
Koronawirus w toalecie. Przy spuszczaniu wody trzeba bardzo uważać
Koronawirus w toalecie. Przy spuszczaniu wody trzeba bardzo uważać Fot: JACEK RAJKOWSKI/REPORTER

Koronawirus zasiał spustoszenie na świecie. Teraz, kiedy wszyscy boją się zjadliwego patogenu, specjaliści alarmują by uważać na zakażenie przy prostych czynnościach.

Koronawirus od miesięcy pokazuje nam, że w rywalizacji z naturą nie mamy wielkich szans. Liczba zachorowań w kraju i na świecie z dnia na dzień się powiększa, a naukowcy ostrzegają przed zakażeniem się przy prostych czynnościach.

Koronawirus może nas zaatakować nawet w toalecie! Przy spuszczaniu wody należy zachować szczególną ostrożność. Konieczne jest opuszczenie deski klozetowej przed wykonaniem tej czynności - jeśli tego nie zrobimy, razem z wodą po łazience rozniosą się patogeny.

Uwaga! Koronawirus w toalecie

W taki sposób można zarazić się niebezpiecznymi bakteriami kałowymi oraz właśnie Sars-CoV-2. Chińscy badacze ustalili, że poza przebywaniem w dużych skupiskach ludzkich, korzystanie z toalet w dobie pandemii koronawirusa również może być niebezpiecznie.

Oczywiście, najgorsza sytuacja jest w toaletach publicznych. Prof. Streeck pochodzący z Niemiec, wraz ze swoim zespołem ustalił, że takie wirusy jak koronawirus mogą znajdować się w wodzie w ubikacji, jeśli korzystający z niej chory miał biegunkę.

Okazuje się, że podczas spłukiwania wody krople wraz ze znajdującymi na nich patogenami wystrzeliwują na odległość nawet 2 metrów, a następnie opadają na znajdujące się w łazience przedmioty. To może doprowadzić do tragedii.

Można przewidzieć, że szybkość rozprzestrzeniania się wirusa będzie jeszcze większa, gdy toaleta będzie często używana, tak jak ma to miejsce w przypadku toalet publicznych obsługujących gęsto zaludniony obszar lub w przypadku toalety rodzinnej, gdy wszyscy przebywają w domu

– mówił autor badania Ji-Xiang Wang z Uniwersytet Yangzhou.

Korzystanie z publicznych toalet lepiej ograniczyć do minimum, a ewentualne w nich wizyty odbywać szybko i spuszczać wodę przy opuszczonej desce. Miejmy nadzieje, że to wystarczy by uchronić się przed zakażeniem.

Przeczytaj więcej
Komentarze