18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Teorie spiskowe obalone?

Koronawirus z laboratorium w Wuhan? Naukowiec ujawnia

Wojciech Kozicki
19.05.2020  12:07
Koronawirus z laboratorium w Wuhan? Nowe informacje i teorie
Koronawirus z laboratorium w Wuhan? Nowe informacje i teorie Fot: Facebook/China Xinhua News

Koronawirus pochodzi z Chin, a epidemia zaczęła się w Wuhan.  Jednak czy wirus wydostał się z tamtejszego laboratorium, gdzie bada się najgroźniejsze choroby świata? Pewien pracownik tej placówki postanowił obalić teorie spiskowe i ujawnił nowe informacje.

Zhao Fei studiował i pracował w Instytucie Wirusologii w Wuhan do końca 2018 roku. W weekend na chińskim blogu naukowym ScienceNet (finansowany przez Chinese Academy of Sciences) opublikował wypowiedź, która ma zdusić teorie spiskowe i zakończyć oskarżenia pod adresem Wuhan Institute of Virology.

Wirus z Wuhan

Czy wirus przypadkiem wydostał się z laboratorium? A może patogen SARS-CoV-2 został tam genetycznie zmodyfikowany? Fei twierdzi, że obie te teorie są wyssane z palca. Jego zdaniem, placówka może poszczycić się wysokimi standardami bezpieczeństwa. Nie ukrywa jednak, że laboratorium dopuściło się pewnych zaniedbań.

Koronawirus, Chiny i teorie spiskowe

Chiny przyznały się już oficjalnie, że niszczyły próbki i ukrywały pierwsze informacji o rozpoczynającej się epidemii. Zhao Fei uważa, że dane na temat nowej choroby powinny być natychmiast ujawnione, a chińscy naukowcy powinni mieć możliwość swobodnego wypowiadania się na jej temat i dzielenia się wynikami badań na forum międzynarodowym. Ubolewa również, że rząd Chin  nie walczył z oczernianiem i fake newsami za pomocą otwartości i rzetelnej polityki informacyjnej.

Teraz jest już jednak za późno, a Chiny mogą ponieść konsekwencje, bo kolejne kraje domagają się niezależnego dochodzenia w sprawie globalnej reakcji na pandemię koronawirusa i mają Wuhan na celowniku. Pojawiają się doniesienia, że takie kraje jak USA być może będą się domagały wysokich odszkodowań od chińskiego rządu.

Zagłosuj

Czy koronawirus to broń biologiczna?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze