18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe fakty

Koronawirus zależny od grupy krwi. COVID-19 zaskakuje naukowców

05.06.2020  15:00
Koronawirus zależny od grupy krwi. COVID-19 zaskakuje naukowców
Koronawirus zależny od grupy krwi. COVID-19 zaskakuje naukowców Fot: Horth Rasur/Shutterstock

Koronawirus jest zależny od grupy krwi zakażonego? Każda osoba przechodzi COVID-19 inaczej, a może mieć to wiele wspólnego z hematologią. 

Koronawirus jest patogenem, który dobitnie pokazał nam, że wobec zagrożenia pandemicznego jesteśmy praktycznie bezradni. Wciąż nie wiemy zbyt wiele o wirusie, który na długie tygodnie zamknął nas w domach.

Koronawirus z dnia na dzień coraz bardziej zdumiewa naukowców. Teraz okazuje się, że przebieg wywoływanego przez niego COVID-19 może być zależny od... grupy krwi nosiciela. Na podstawie miesięcy walki z zarazą lekarze zauważyli, że osoby z grupą krwi A potrzebowały respiratora znacznie częściej niż ci o grupach B i 0.

Koronawirus zależny od grupy krwi

Badania takie przeprowadzono w szpitalach zakaźnych w Hiszpanii i Włoszech. Brały w nich udział osoby, które miały widoczne objawy zakażenia koronawirusem, takie jak: duszności, kaszel, problemy z oddychaniem, zaczerwienienia skóry i utratę powonienia. 

Na podstawie długich obserwacji stwierdzono, że osoby o grupie krwi A są dwa razy bardziej podatne na zakażenie, a także mają o wiele cięższe objawy niż inni zakażeni. O wiele częściej lądowały ostatecznie pod respiratorem.

Podobne odkrycie odnotowano już wcześniej w Chinach. To zdaniem lekarzy może wyjaśniać, dlaczego czasem chorują, a nawet umierają młode i zdrowe osoby. Po przeciwnej stronie chorobowej barykady są szczęśliwi posiadacze grup krwi 0. Osoby takie są najmniej podatne na zakażenie i ciężki przebieg COVID-19. Być może jest to jakiś trop w drodze do wynalezienia skutecznego leku na koronawirusa.