18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lepiej nie przegiąć pały, bo...

Mroczna strona masturbacji. Wpływ na zdrowie

12.03.2022  15:50
Korzyści i negatywne skutki masturbacji. Jaki ma wpływ na zdrowie?
Korzyści i negatywne skutki masturbacji. Jaki ma wpływ na zdrowie? Fot: Value Stock Images/Eastv News

Jak masturbacja wpływa na zdrowie i ciało? Czy Kościół słusznie grzmi, że „miłość na własną rękę” jest szkodliwa? Wręcz przeciwnie! Eksperci wyjaśniają jakie korzyści zdrowotne przynosi masturbowanie. Ma jednak też skutki uboczne na które trzeba uważać…

Masturbacja i jej wpływ na zdrowie to już nie temat tabu. Kobiety i mężczyźni coraz bardziej otwarcie rozmawiają o zaspokajaniu swoich potrzeb seksualnych. Tym bardziej, że lekarze, seksuolodzy i eksperci, wbrew ostrzeżeniom duchownych, mówią o licznych korzyściach onanizmu dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Wpływ masturbacji na zdrowie. Korzyści z onanizmu

Seksuolodzy podkreślają, że masturbacja przynosi takie korzyści jak m.in. odstresowanie, poprawa funkcjonowania układu nerwowego, poprawa funkcjonowania układu krążenia, poprawa jakości nasienia. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na nowotwór szyjki macicy. Masturbację stosuje się również w terapii pochwicy i przedwczesnego wytrysku. U mężczyzn masturbacja chroni w pewnym stopniu przed rakiem prostaty. Co więcej, podczas orgazmu wydzielane są leukocyty, a więc dochodzi do stymulacji układu odpornościowego.

W przypadku kobiet masturbowanie się poprawia ciśnienie krwi, niweluje bóle (m. in. menstruacyjne) oraz ułatwia zasypianie. Medonet wyjaśnia, że u kobiet, które regularnie się masturbują, zauważono spadek częstotliwości infekcji szyjki macicy, ponieważ „wytwarzany w czasie podniecenia seksualnego śluz pomaga usuwać z pochwy martwy naskórek i bakterie”. Co więcej, masturbacja kobiet korzystnie wpływa na mięśnie Kegla i zapewnia odpowiednie nawilżenie pochwy. Jak wynika z badań, w 70% przypadkach masturbacja u kobiet łagodzi bóle migrenowe. 

Masturbacja ułatwia zasypianie, ponieważ w czasie „akcji” wydzielana zostaje prolaktyna. Masturbacji towarzyszy też wydzielanie dopaminy

Ogólnie rzecz ujmując – masturbacja ma pozytywny wpływ na sferę seksualną, pozwalając poznać swoje ciało, nauczyć się jego budowy anatomicznej oraz sprawdzić, co sprawia nam przyjemność, a także wykazuje ogólny, pozytywny wpływ na zdrowie – podaje zdrowie.wprost.pl.

Masturbacja kontra seks? Lepiej nie przeginać pały…

Wiele osób obawia się, że masturbacja wpływa negatywnie na możliwości seksualne… a jest wręcz przeciwnie. Radio ZET wyjaśnia, że onanizm może wydłużyć sprawność seksualną o wiele lat. To również skuteczny sposób na dłuższe podtrzymanie libido. Seksuolodzy zwracają jednak uwagę, że „masturbacja powinna być urozmaiceniem życia seksualnego, nie jego zupełnym zastąpieniem”.

Z wiekiem mięśnie te wiotczeją, prowadząc do problemów z erekcją u mężczyzn i problemów z osiągnięciem orgazmu u kobiet. Masturbując się sprawiamy, że stają się silniejsze, a my możemy cieszyć się seksem przez wiele lat – podaje zdrowie.radiozet.pl.

Mroczna strona masturbacji i jej wpływ na psychikę

Masturbacja, czyli tak naprawdę samodzielne pobudzanie narządów płciowych w celu osiągnięcia przyjemności seksualnej, ma też jednak swoją mroczną stronę. Wprost.pl ostrzega, że chociaż znacząco poprawia samopoczucie, to może  prowadzić do uzależnienia o podłożu psychogennym, mieć powiązania z zaburzeniami emocjonalnymi i psychicznymi. Może dojść do uprawiania masturbacji kompulsywnej.

Patologiczna masturbacja może także skutkować uszkodzeniem narządów płciowych np. poprzez wykorzystywanie w celu osiągnięcia przyjemności seksualnej nieprzystosowanych ku temu przedmiotów – ostrzega „Wprost”.

Niekiedy masturbacja staje się sposobem na rozładowanie stresu w pracy, niepokoju, napięcia emocjonalnego. To negatywny objaw, ponieważ w takiej sytuacji onanizm ma na celu rozładowanie napięcia psychicznego, nie seksualnego. Takie postępowanie wskazuje, że osoba masturbująca się ma problemy natury emocjonalnej i wymaga pomocy psychologa lub seksuologa – bije na alarm Poradnik Zdrowie.