18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Księdzu marzy się rózga?

Kościół atakuje świętego Mikołaja. "To szatan"

Wojciech Kozicki
06.12.2019  13:22
Ksiądz kontra św. Mikołaj - ma ochotę na rózgę?
Ksiądz kontra św. Mikołaj - ma ochotę na rózgę? Fot: Facebook/Cesar Latorre, Facebook/Polska Korporacja Akademicka Aquilonia

Święty Mikołaj to być może nie tylko pocieszny grubasek rozdający prezenty i przepychający się w święta przez komin. Zdaniem niektórych stał się groźnym symbolem mającym satanistyczne powiązania. Pewien ksiądz po wypowiedzi na jego temat na pewno nie dostanie w tym roku prezentu.

Kościół w Polsce chyba nie lubi atmosfery świąt i rozdawania prezentów. Ksiądz profesor Józef Naumowicz, który jest również historykiem, zachęca, by dowiedzieć się kim naprawdę był święty biskup Mikołaj z Myry.

Mikołaj - historia prawdziwa

Naumowicz w rozmowie z „Super Expressem” przypomniał, że Mikołaja w czerwony płaszcz i czapkę oraz zaprzęg z reniferami w 1930 r. ubrał amerykański artysta Fred Mitzen, na zlecenie koncernu Coca-Cola. Polski duchowny ostro skrytykował grubaska z workiem prezentów i uznał go za owoc propagandy.

Specjaliści od reklamy odarli go z ornatu, z głowy zdjęli mitrę i zabrali pastorał. Dziś to taki święty po obróbce w McDonald’s. Bezinteresowna miłość tego świętego pozostaje ponadczasowym i powszechnym symbolem chrześcijańskiej kultury. Warto o tym pamiętać, by go nie skomercjalizować i nie zatrzymać się tylko na tym, co zewnętrzne, a co ma niewiele wspólnego z wielowiekową tradycją tego święta – powiedział ksiądz profesor Józef Naumowicz. ("Super Express")

Święty Szatan - symbol z piekła?

To nie pierwszy raz, gdy bogobojni wyznawcy próbują zaorać świętego Mikołaja. Kościół Born Again Independent Baprist Church uznał go nawet za szatana! („Santa is Satan”). Pastor Edward Carothers ostrzega, że Mikołaj jest kreowany przez świecką kulturę na fałszywego boga, a dzieci poprzez wiarę w niego oddają cześć diabłu.

Czytaj także