18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie przegapcie go!

Kosmiczny pociąg nad Polską. Niezwykłe widowisko potrwa chwilę

30.12.2019  15:11
Kosmiczny pociąg nad Polską. Niezwykłe widowisko potrwa chwilę
Kosmiczny pociąg nad Polską. Niezwykłe widowisko potrwa chwilę Fot: Wikipedia

Kosmiczny pociąg nadciąga nad Polskę! To wyjątkowe zjawisko, które wyjątkowo smutno byłoby przegapić. Nie spuszczajcie dziś wzroku z nieba!

Kosmiczny pociąg nad Polską! Brzmi intrygująco? Słusznie - warto się chwilę zatrzymać nad tym tematem, gdyż niezwykle szkoda byłoby przegapić tak wyjątkowe zjawisko, które potrwa zaledwie kilkanaście minut. 

Czym jest kosmiczny pociąg? Mówi się tak na przelot 60 satelitów Starlink wystrzelonych na orbitę przez firmę Elona Muska SpaceX. Jak nigdy - tym razem widowisko będzie doskonale widoczne z terenu całej Polski. Trzeba jednak uważać i pilnować godziny - inaczej nie będziemy mieli szczęścia go obserwować. 

Elon Musk już kiedyś wystrzelił podobną liczbę satelitów. Pierwsza seria miała miejsce w maju tego roku, kolejna w listopadzie. Wcześniejsze kosmiczne pociągi przeleciały jednak o takiej porze dnia, że Polacy nie mieli okazji ich obserwować. Teraz po raz pierwszy się ona pojawia i szkoda byłoby z niej nie skorzystać. 

Kosmiczny pociąg nad Polską

Satelity mają bardzo dużą jasność, która wynosi ok. 0-1 mag. Najlepiej widoczne będą z terenów podmiejskich, gdzie światło latarni nie zakłóci nam obserwacji nocnego nieba. Przelot będzie widoczny dziś ok. godz. 16:25! Aby niczego nie przegapić, polecamy zacząć obserwacje punktualnie od godziny 16.

Całość potrwa ok. 13 minut. Poniżej prezentujemy, jak całe zjawisko będzie wyglądało - naprawdę warto obejrzeć je na żywo. 

Obecnie na naszej orbicie znajduje się już 100 satelitów Starlink. Docelowo Elon Musk planuje wystrzelić ich... 40 tysięcy! To robi... kosmiczne wrażenie.

Przeczytaj więcej
Komentarze