18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zdemolują ekosystem?

Inwazja krabów w Polsce! Nie chcecie wiedzieć gdzie mogą wejść!

Wojciech Kozicki
03.02.2022  14:54
Kraby amerykańskie w Polsce! Inwazja! Zniszczą ekosystem?
Kraby amerykańskie w Polsce! Inwazja! Zniszczą ekosystem? Fot: Brian Bevan / ardea.com/EAST NEWS - zdjęcie ilustracyjne

Covid, PiS, barszcz Sosnowskiego, Linkiewicz… ciężko jest żyć w Polsce. To jednak nie koniec długiej listy utrapień, plag i problemów. Dopisały się do niej właśnie amerykańskie kraby, które przeprowadzają inwazję na polskie plaże! Będą miały destrukcyjny wpływ na ekosystem i gospodarkę?

Czy Rosja napadnie na Polskę? Zanim Putin postawi swoje buciory na polskiej ziemi, musimy zmierzyć się z inną inwazją… atakują nas kraby amerykańskie! Żarty się skończyły, to prawdziwa plaga na polskich plażach. Krabiki amerykańskie tysiącami oblegają nasz kraj, a wody i plaża Słowińskiego Parku Narodowego to już ich naturalne miejsce występowania. Skąd się wzięły w Polsce?

Amerykańskie kraby w Polsce. Gatunek inwazyjny?

Krabiki amerykańskie zamieszkują wybrzeża Ameryki Północnej i Zatoki Meksykańskiej, od Nowego Brunszwiku do Meksyku. Prawdopodobnie do Europy dotarły ich larwy swobodnie unoszące w się w toni morskiej, które wciągnęły statki raz z wodami balastowymi.

Preferują lekko słonawe wody, więc dobrze adaptuje się w Bałtyku, mało zasolonym morzu. Krabik dobrze się czuje w ujściach rzek, gdzie często znajdują się porty - wyjaśnia prof. Michał Grabowski na lamach „Wyborczej”.

Patrzymy na zdjęcie amerykańskich krabów i myślimy sobie „ojej, jakie słodziaki”. Radio ZET zwraca jednak uwagę, że to gatunek obcy i inwazyjny dla bałtyckiego ekosystemu. Wciąż nie wiadomo jak finalnie wpłynie na stan polskiej przyrody oraz czy spowoduje problemy gospodarcze. Profesor Grabowski podaje przykład Estonii, gdzie amerykańskie kraju dokonały całkowitej przebudowy ekosystemu. Naweet jeśli jednak nie robiłyby NIC, to i tak byłyby bardziej pożyteczne niż wszyscy polscy politycy razem wzięci.

Krabik amerykański jest niewielkim, prowadzącym raczej osiadły tryb życia organizmem, posiadającym w rozwoju stadium larwalne. Ze względu na występowanie u tego gatunku mechanizmu retencji larw (pozostawanie po wykluciu larw w pobliżu populacji rodzicielskiej), gatunek ten rozprzestrzenia się samoistnie w bardzo niewielkim stopniu. Główną rolę w rozprzestrzenianiu krabika amerykańskiego pełni działalność człowieka, tj. przenoszenie larw w zbiornikach balastowych, czy na kadłubach statków. Wysoka tolerancja na czynniki biotyczne i abiotyczne wraz z dosyć wysoką płodnością sprawiają, iż liczebność populacji tego gatunku może utrzymywać się na wysokim poziomie w rejonach, gdzie gatunek ten się zadomowił" - informuje strona Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Czytaj także