18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niesamowite odkrycie

Krewetki uratują ludzkość przed koronawirusem

05.04.2020  15:03
Krewetki uratują ludzkość przed koronawirusem
Krewetki uratują ludzkość przed koronawirusem Fot: Shutterstock

Krewetki kojarzą się nam głownie z popularnym przysmakiem. Teraz okazuje się, że te małe żyjątka mogą uratować ludzkość w obliczu szalejącej pandemii.

Krewetki to w dzisiejszych czasach przede wszystkim modny lunch. Pandemia jednak zmieniła wszystko - teraz na lunch już nie można wyskoczyć, ludzie siedzą w domach, a krewetki... mogą okazać się naszym wybawieniem.

Krewetki zatrzymają koronawirusa?

Krakowscy naukowcy ogłosili przełom w czarnych czasach pandemii Sars-CoV-2. Stworzyli bowiem obiecującą substancję aktywną, która hamuje rozwój zakażenia koronawirusem. To wszystko dzięki niepozornym krewetkom (i niektórym grzybom).

To właśnie w tych małych, modnych żyjątkach znaleziono zbawienną substancję, potrzebną do wykonania leku. 

Opracowana przez nas substancja jest innowacyjna w skali świata

– powiedział Polskiej Agencji Prasowej wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.

Jest to konkretnie związek chemiczny, polimer o nazwie HTCC stworzony na bazie chitozanu - substancji otrzymywanej z krewetek lub grzybów. Polimer wiąże się z białkiem Spike, które tworzy charakterystyczną koronę wirusa. Przez tę reakcję, wirus nie może dalej skutecznie wnikać w nasze komórki.

Interdyscyplinarny zespół naukowców pracuje pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej (Małopolskie Centrum Biotechnologii) oraz prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki (Wydział Chemii UJ).

Naukowcom potrzebny już jest jedynie partner komercyjny, który sfinansuje ich przełomowe, dalsze badania - wdrażające używanie HTCC w klinikach. Substancja była już bowiem wcześniej opatentowana i przeszła testy na zwierzętach. Ludzie jeszcze nigdy jej nie zażywali, a być może to właśnie ona nas wszystkich uratuje.

Trzymamy za to kciuki!

Czytaj także
Przeczytaj więcej