Oceń
Krostka na języku jest objawem, na który wiele osób nie zwraca uwagi. Niestety, w niektórych przypadkach zwiastuje ona śmiertelnie niebezpieczną przypadłość.
Krostka na języku zrobiła się w czasie życia prawdopodobnie każdemu z nas. O ile najczęściej jest to niewielki problem, wskazujący na potrzebę większego skupienia się na higienie - o tyle czasami zwiastuje ona śmiertelne niebezpieczeństwo.
Krostka na języku może być też pierwszym objawem raka języka. Niestety, o tym rodzaju nowotworu mówi się raczej nieczęsto. Szkoda, bowiem jest to najczęściej występująca zmiana rakowa w okolicy głowy i szyi. Co gorsza, często jest to zmiana o charakterze złośliwym, zagrażająca bezpośrednio życiu chorego. Im wcześniej się ją wykryje, tym większa szansa na zduszenie niebezpieczeństwa w zarodku.
Krostka na języku to może być... rak?!
Niestety, przyczyny powstawania raka języka nie są do końca poznane, dlatego walka z nim wiąże się z wielkim niebezpieczeństwem. Wiadomo jednak, że czynniki ryzyka to: palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Jedną z przyczyn powstawania tego nowotworu jest również wirus ludzkiego brodawczaka HPV. U podstaw choroby często leży też niedobór żelaza i witaminy B2.
Pierwszy objaw w postaci niewielkiej krostki lub ranki na języku - łatwo zlekceważyć. Dlatego właśnie zaleca się szczególną ostrożność i baczną obserwację własnego organizmu.
Zaawansowane stadium raka języka powoduje ogólne wyniszczenie organizmu. Osoby znajdujące się na tym etapie choroby mają problemy z opanowaniem ślinotoku, zachłystują się, mogą cierpieć na szczękościsk. Chorobie towarzyszy również wyniszczające chudnięcie, zaburzenia odczuwania smaku i brak apetytu, który leży u podstaw spadku wagi.
Jeśli tylko coś mocno zaniepokoi nas w kwestii własnego zdrowia - warto natychmiast skontaktować się z odpowiednim lekarzem. Czasami łatwo zignorować istotne sygnały ostrzegawcze, tłumacząc się brakiem czasu. Oby nam go nie zabrakło, kiedy go najbardziej potrzebujemy. Zdecydowanie tego właśnie życzy Planeta wszystkim czytelnikom - zdrowia i uważności.
Oceń artykuł

