18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Atak koszmaru

Krwiożercze komary ZAGRYZAJĄ LUDZI. Jesteś na ich liście?

24.05.2022  21:45
Komary gryzą ludzi... przez pot?!
Komary gryzą ludzi... przez pot?! Fot: nechaevkon/Shutterstock

Komary są bzyczące, irytujące i czasami śmiertelnie niebezpieczne. Przed sezonem pełnym tych małych stworków warto wiedzieć o nich jak najwięcej.

Komary to najmniej lubiany przez nas element lata. Te bzyczące owady gryzą i pozostawiają po sobie swędzące miejsca. Gołym okiem widać, że kiedy gdzieś znajduje się grupa ludzi, owady mają swojego "ulubieńca". Jak to się dzieje, że niektórych gryzą bardziej niż innych? Odpowiadamy na to pytanie.

W tym roku warto wiedzieć, co z czego wynika, ponieważ będziemy się zmagać z prawdziwym zalewem komarów. Stanie się tak dlatego, że łaskawa zima oszczędziła wiele ich istnień. Teraz my będziemy musieli przeżyć lato z całą, bzyczącą plagą.

Komary gryzą ludzi... przez pot?!

Istniała teoria, według której to grupa krwi miałaby być czynnikiem decydującym dla komara. Teraz wiemy już, że jest ona mitem. Komary wcale nie wolą osób z grupą krwi 0, unikając tych z grupą krwi A. Natomiast najnowsze badania tłumaczą, o co chodzi z preferencjami tych owadów.

Amerykańscy badacze dowiedli, że to ludzki pot odgrywa najważniejszą rolę w wyborze ofiary. Jeden z jego składników jest szczególnie kuszący dla komarów - to aldehyd pelargonowy (nonanal), substancja przekazująca informacje (semiochemiczna), która bywa także wykorzystywana w przemyśle perfumeryjnym.

Ów związek z zaskakującą precyzją wychwytują receptory węchowe komarów, które rzucają się bezlitośnie na ofiarę. Nie chcecie zostać pogryzieni? W tym roku chyba najlepiej po prostu schować się do jakiegoś pomieszczenia...