Koronawirus, grypa i...

Nowa epidemia w Polsce. Atakuje dzieci!

Wojciech Kozicki
05.03.2020  14:11
Koronawirus, grypa i krztusiec w Polsce - kolejne empidemie atakują
Koronawirus, grypa i krztusiec w Polsce - kolejne empidemie atakują Fot: Jacek Klejment/East News

Koronawirus w Polsce to nie jedyne zagrożenie epidemiologiczne. Choroba w Wuhan to na razie jeden potwierdzony przypadek. Tymczasem w kraju atakują grypa i krztusiec. Dzieci są w niebezpieczeństwie!

Koronawirus to dopiero początek kłopotów. W Polsce trwa sezon grypowy, a liczba zakazeń i ofiar śmiertelnych, mrozi w krew w żyłach. Tymczasem Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że wróciła zapomniana choroba roznosząca się drogą kropelkową– krztusiec! Atakuje głównie dzieci w wieku 4-11 lat. 

Krztusiec w Polsce

Jak wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, w 2019 roku odnotowano aż 234 przypadki krztuśca, znanego także jako koklusz. Tymczasem już w 2020 roku, tylko w lutym i styczniu, zarejestrowano aż 418 przypadków krztuśca! Główny Inspektor Sanitarny oskarża antyszczepionkowców, że brak szczepień na koklusz, pozwolił tej chorobie wrócić.

Krztusiec to ostra i zaraźliwa choroba układu oddechowego, powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Objawy choroby to m.in. suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła, bezdech. U dzieci mogą wystąpić zapalenie płuc, drgawki,encefalopatia, drgawki. Długotrwały kaszel może spowodować nietrzymanie moczu i złamanie żeber.

Pierwsze objawy krztuśca przypominają przeziębienie. Na początku pojawia się katar, zaczerwienienie i łzawienie oczu, ból gardła i lekko podwyższona temperatura. Objawy przeziębienia mogą utrzymywać się nawet przez dwa tygodnie, ale po tym czasie wcale nie nadchodzi ozdrowienie. Intensywne ataki kaszlu zaczynają się po ok. 1-2 tygodniach od zarażenia – podaje zdrowie.radiozet.pl.

Krztusiec i objawy choroby:

  • Gorączka
  • Wybroczyny na skórze i spojówkach
  • Wymioty towarzyszące atakom kaszlu
  • Męczący kaszek
  • Infekcja górnych dróg oddechowych
Przeczytaj więcej
Komentarze