18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest BARDZO żle

Latające kleszcze opanowują Polskę. Nie ma gdzie uciec!

10.05.2022  18:37
Latające kleszcze opanowały Polskę
Latające kleszcze opanowały Polskę Fot: Łukasz GRUDNIEWSKI/East News

Latające kleszcze, czy może być większa zmora dla urlopowiczów? Dodając do tego obecną inflację i ceny podstawowych produktów - lato przypomina horror zanim się na dobre zaczęło.

Kleszcze rok w rok są zmorą Polaków. Boimy się ich całkiem zasadnie - przenoszą bowiem paskudne choroby, które mogą być niesamowicie niebezpieczne dla naszego życia. W aktualnej sytuacji, na domiar złego, nie ma nawet gdzie uciekać.

Latające kleszcze opanowały Polskę

W tym roku wysyp kleszczy będzie wyjątkowo duży, głównie z uwagi na ciepłą zimę, która przypadła nam w udziale. Okres aktywności tych małych potworów potrwa aż do listopada. Jeśli chcemy się przed nimi uchronić, konieczne będą preparaty np. w sprayu oraz ogromna ostrożność.

Należy m.in. oglądać się po każdym spacerze i w razie potrzeby reagować. Kleszcze bytują nie tylko w lasach, zdarzają się nawet na miejskich trawnikach. Warto też (mimo niezachęcającego do tego ciepła) zadbać o odpowiednie ubrania, takie, które zasłaniają dokładnie nasze ciało.

Aktualnie największy wysyp kleszczy panuje na Lubelszczyźnie. Ludzie tam skarżą się na ich najprawdziwszą plagę. Kleszcze można spotkać dosłownie na każdym kroku i nic dziwnego, że mieszkańcy jeszcze bardziej boją się wychodzić z domu.

Do tego dochodzi nowa plaga, która przerazi każdego, kto boi się owadów. Strzyżaki, latające kleszcze to mało znana, ale groźna odmiana robaczków. Takie spotkanie z latającymi kleszczami nie należy do najprzyjemniejszych – mogą Cię obsiąść nawet całą chmarą, a ich ukąszenie jest bolesne. 

Co gorsza, owady te mogą przenosić bakterię Bartonella schoenbuchensis, która wywołuje bolesne zmiany skórne. Lepiej strzeżcie się, jeśli nie chcecie spędzać urlopu w lekarskim gabinecie! Lepiej w końcu zapobiegać niż leczyć.

Czytaj także