18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

oby się udało

Lek na koronawirusa znaleziony? Przeciwwirusowy EIDD-2801 ratuje płuca

07.04.2020  14:04
Lek na koronawirusa znaleziony? Przeciwwirusowy EIDD-2801 ratuje płuca
Lek na koronawirusa znaleziony? Przeciwwirusowy EIDD-2801 ratuje płuca Fot: jarmoluk/Pixabay

Kolejny przełom w walce z pandemią koronawirusa? Zespół badaczy wchodzi w fazę testów nowego leku przeciwwirusowego EIDD-2801.

Na całym świecie trwają poszukiwania skutecznego leku pomocnego w walce z pandemią koronawirusa SARS-COV-2. Pozytywne wyniki przyniosło jak na razie między innymi zastosowanie w terapii japońskiego specyfiku na grypę, środka na wszy i świerzb (inwermektyna), czy produkowanego w Szwajcarii Tocizumab-u.

Naukowcy z UNC-Chapel Hill Gillings School of Global Public Health badają natomiast zupełnie nową, wytworzoną przez siebie substancję. EIDD-2801 to specyfik, który powstał specjalnie do walki z koronawirusem z Wuhan. Jak informują w piśmie medycznym Science Translational Medicine, pierwsze testy dały im pozytywny wynik!

Nowy lek przeciwwirusowy?

EIDD-2801 wstępnie testowany był na myszach, u których dał bardzo obiecujące efekty. Teraz badania wchodzą w kolejną fazę - możliwe, że już w kwietniu specyfik zostanie podany ludziom.

Jak twierdzą naukowcy, EIDD-2801 stosowany profilaktycznie, może zapobiec ciężkiemu uszkodzeniu płuc związanemu z COVID-19. U myszy skuteczny był przy podaniu go 12-24 godziny po zakażeniu. U człowieka choroba rozwija się dłużej, więc specyfik powinien dać efekty podany także później.

Ten nowy lek ma nie tylko duży potencjał w leczeniu pacjentów z COVID-19, ale wydaje się także skuteczny w leczeniu innych poważnych zakażeń koronawirusem

- powiedział profesor epidemiologii Ralph Baric (za Wprost.pl).

Lekarze wierzą, że EIDD podawany doustnie, będzie w stanie zahamować rozwój epidemii SARS-COV-2, a nawet przy rozwoju epidemii spowodowanych nowymi wirusami w przyszłości.

Przeczytaj więcej
Komentarze