18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nauka vs koronawirus

Przełom. Szwajcarski lek Tocilizumab skuteczny w walce z COVID-19

Emilia Waszczuk
26.03.2020  13:23
Przełom. Szwajcarski lek Tocilizumab skuteczny w walce z COVID-19
Przełom. Szwajcarski lek Tocilizumab skuteczny w walce z COVID-19 Fot: Wang Yuguo/Xinhua News/East News

Na całym świecie trwają poszukiwania szczepionki i leku na koronawirusa. Teraz pojawiła się nowa nadzieja... Pierwsze testy potwierdziły skuteczność znanego od dawna medykamentu.

Koronawirus SARS-COV-2 zakaża i zabija na całym świecie. Chiny powoli opanowują epidemię, jednak w innych państwach osób chorych na COVID-19 ciągle przybywa.

Jak dotąd lekarze testowali co najmniej kilka różnych, znanych już światu leków. Pomocne w terapii okazały się medykamenty przeciwmalaryczne. Jeszcze skuteczniejszy był japoński lek na grypę Favipravir. Najszybszy komputer świata wyłonił substancje potrzebne do zabicia SARS-COV-2 a WHO testuje kilka różnych terapii.

Pacjenci wyleczeni

Tymczasem Chińczycy znaleźli kolejny lek, który jest już znany i nie tyle leczy z COVID-19, ile znacząco pomaga w terapii. Chodzi o stosowany zwykle przy zapaleniu stawów, szwajcarski lek Tocilizumab.

Chińscy lekarze podali go wstępnie dwudziestu pacjentom w stanie krytycznym lub poważnym. Już po kilku dniach u 19 z nich ustąpiła gorączka, w kolejnych dniach inne objawy, a po 13 dniach byli całkowicie wyleczeni i wrócili do domów!

Teraz testy na skuteczność leku Tocilizumab planują Amerykanie, gdzie w ostatnich dniach nastąpił gigantyczny przyrost zakażonych i śmierci. W USA specyfik będzie podany w pierwszej fazie testów 330 pacjentom.