18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lato w mroku

Zaszczepieni na COVID to wampiry? Lekarze: unikajcie słońca

Wojciech Kozicki
13.06.2021  11:53
Lekarze: zaszczepieni na covid i ozdrowieńcy muszą UNIKAĆ SŁOŃCA
Lekarze: zaszczepieni na covid i ozdrowieńcy muszą UNIKAĆ SŁOŃCA Fot: LECH GAWUC/REPORTER/East News

Planujecie opalanie i smażenie się w słonecznym żarze w tym roku? Jeśli jesteście ozdrowieńcami, lub zaszczepiliście się przeciw COVID-19, o takiej formie spędzania czasu możecie raczej zapomnieć. Eksperci ostrzegają, by ostrożnie korzystać ze słońca.

Czy osoby zaszczepione przeciw COVId-19 i ozdrowieńcy to WAMPIRY? Dermatolodzy na łamach "Il Messaggero" ostrzegają, że ich skóra może być znacznie osłabiona i bardziej narażona na destrukcyjne działania promieni słonecznych. Zaapelowali, by osoby zaszczepione i ozdrowieńcy szczególnie powinni chronić swoją skórę. Co więcej, jak zwraca uwagę dermatolog Luca Fania, zakażenie koronawirusem może objawiać się zmianami skórnymi w postaci np. pokrzywki, wysypki przypominającej odrę lub ospę, czy stanu podobnego do odmrożenia.

Problemy skórne po szczepionce na COVID-19

Jak informuje Polsat News, w tym roku we Włoszech prowadzona jest kampania mająca zapobiegać rakowi skóry, którą prowadzi klinika dermatologiczna Idi z Rzymu. Kampania została rozszerzona i kwestie związane z pandemią, ponieważ po zaszczepienie mogą występować zmiany chorobowe skóry.

Osoby po infekcji i po szczepionce powinny odczekać kilka tygodni zanim zaczną się opalać i muszą robić to stopniowo stosując oczywiście kremy ochronne – ostrzegają medycy. (Polsat News)

Jak zwraca uwagę portal Medonet.pl, niektóre medykamenty nie powinny być łączone z ekspozycją na słońcu, ponieważ mogą wywoływać reakcje nadwrażliwości jak odczyny fotoalergiczne czy fotouczulające. Co więcej, przypominamy, że opalanie samo w sobie jest niebezpieczne, ponieważ słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe (UV-A, UV-B oraz UV-C), mogące uszkodzić łańcuch DNA i spowodować mutacje powodujące nowotwory.

Co się dzieje ze skórą podczas opalania? [WIDEO]

Jak bezpiecznie się opalać? [WIDEO]