18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Makabra w lodzie

Lodowce skrywają MROK. Wkrótce ludzkość wyginie?!

07.10.2022  13:39
Lodowce skrywają mrok i zagrażają ludzkości
Lodowce skrywają mrok i zagrażają ludzkości Fot: Smit/Shutterstock

Lodowce topnieją i skrywają w sobie straszny mrok. Czy wkrótce ludzkość wyginie? Wygląda na to, że jesteśmy w niebezpieczeństwie...

Topniejące lodowce to skutek gwałtownego ocieplenia, jakie zapanowało w Arktyce. Co ujawnią nam malejące warstwy lodu? Otóż poza skamieniałościami czeka na nas wiele strasznych niebezpieczeństw. Oprócz skamieniałości z okresu plejstocenu, czekają nas ogromne emisje węgla i metanu, toksyczna rtęć i... zapomniane choroby, które w tym momencie mogłyby dosłownie zdziesiątkować ludzkość. 

Lodowce się topią i nas pozabijają

Stopniowe, ale szybkie topnienie zmarzliny obudzi bytujące w niej mikroorganizmy. Mogą one stworzyć efekt, który naukowcy nazywają... bombą węglową. Przy tym pandemia koronawirusa to dosłownie pikuś.

Zaczną one rozkładać węgiel znajdujący się w glebie i uwalniać go jako CO2 lub metan, czyli gazy cieplarniane - donosi BBC. 

Najbardziej przerażające są jednak tajemnicze choroby, z którymi nie będziemy potrafili walczyć. Proces ich powrotu do świata już się zaczął. W 2016 roku grupa pasterzy reniferów zaczęła chorować, a ich objawy nie przypominały niczego, co znamy. Szybko pojawiły się pogłoski, ze to "zaraza syberyjska", z którą ostatnio mieliśmy do czynienia w 1941 roku. Okazało się, że był to wąglik, a zarażenie nastąpiło poprzez kontakt z rozmrożonymi zwłokami renifera. 

Zresztą, ta sama zasada obowiązuje w przypadku pochowanych w zamarzniętej ziemi zwłok ludzkich. Jeśli ktoś chorował np. na dżumę, to w momencie rozmrażania jego zamarzniętego ciała może dojść do ponownego aktywowania się patogenów. Dlatego powrót takich strasznych chorób jak np. grypa hiszpanka lub ospa prawdziwa to tylko kwestia czasu.

Jeśli nie zahamujemy topnienia lodowców, czeka nas zagrożenie niemal tak samo mocne, jak uderzenie meteorytu w ziemię. Być może nawet o wiele bardziej mroczne, przerażające oraz koszmarne...