18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uwaga na urlopach!

Lody z automatów są śmiertelnie niebezpieczne. Sanepid ostrzega

15.07.2020  14:23
Lody z automatów są śmiertelnie niebezpieczne. Sanepid ostrzega
Lody z automatów są śmiertelnie niebezpieczne. Sanepid ostrzega Fot: Budimir Jevtic/Shutterstock

Lody z automatów mogą być koszmarnie niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Sanepid ostrzega, by uważać na nie w dniach wypoczynku.

Lody z automatów cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci i dorosłych, szczególnie na urlopach. We wszystkich turystycznych miejscowościach w kraju można zauważyć, że ludzie się nimi zajadają.

Niestety, lody z automatów potwierdzają porzekadło: "nie wszystko złoto, co się świeci". Chociaż są smaczne, mogą być naprawdę bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowa. Potwierdza to sanepid.

Lody z automatów są niebezpieczne!

Aktualnie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie prowadzi badania lodów z automatu w różnych lokalach gastronomicznych na terenie woj. zachodniopomorskiego. Niestety, wyniki są tragiczne.

Próbki pobrane przez pracowników sanepidu zawierają w sobie wiele patogenów, które mogą spowodować poważne zatrucia pokarmowe. Zachodniopomorski sanepid skontrolował 39 obiektów gastronomicznych: lodziarni, kawiarni, restauracji i innych, znajdujących się w miejscach zwiększonej obecności turystów. Aż w 105 próbkach pobranych w 21 lokalach wykryto zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriacae.

Obecność bakterii Enterobacteriaceae świadczy o niewystarczającym poziomie utrzymania higieny w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji oraz o braku kontroli wewnętrznej. Bakterie Enterobacteriaceae naturalnie występują w jelicie grubym człowieka i wówczas nie są bakteriami chorobotwórczymi. W przypadku spożycia produktu, w którym znajdują się bakterie, u osób z obniżoną odpornością oraz z chorobami układu pokarmowego mogą powodować dolegliwości żołądkowo - jelitowe

- przekazano w oficjalnym komunikacie.

Jeśli ktoś chce z urlopu wrócić z bólami brzucha i wymiotami, wówczas lody z automatów mogą okazać się złotym środkiem do tego celu. Większość ludzi nie ma jednak ochoty na takie atrakcje.

Czytaj także
Przeczytaj więcej