18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Odważna praca!

"Łowcy wirusów" wyłapują nietoperze. Przyświeca im jeden cel

Bartłomiej Ciepielewski
25.03.2021  16:51
Łowcy nietoperzy chcą zapobiec nowej pandemii
Łowcy nietoperzy chcą zapobiec nowej pandemii Fot: Binturong-tonoscarpe/Shutterstock

Badacze zaopatrzeni w kombinezony i latarki, nocami przeczesują filipińskie lasy w poszukiwaniu nietoperzy. Zamierzają oni przebadać te zwierzęta pod kątem obecności wirusów, które mogą w przyszłości wywołać nową pandemię.

Naukowcy w ramach japońskiego projektu zbierają informacje o wirusach krążących wśród nietoperzy. Zwierzęta te podejrzewane są o roznoszenie wielu groźnych patogenów na duże odległości.

"Łowcy wirusów" chcą zapobiec nowej pandemii

Badacze liczą, że zbadanie tych zwierząt pomoże przewidzieć dynamikę rozprzestrzeniania koronawirusów, uwzględniając przy tym czynniki takie jak temperatura lub klimat.

Chcemy się dokładniej przyjrzeć innym szczepom koronawirusa, które mają potencjał, aby przechodzić na ludzi - poinformował Philip Alviola, ekolog zajmujący się badaniem wirusów nietoperzy.

Tak zwani "łowcy wirusów" zebrane zwierzęta zabierają do laboratorium, gdzie dokonuje się badań śliny oraz odchodów tych stworzeń. Po testach nietoperze ponownie trafiają na wolność.

Dzięki podstawowym danym na temat charakteru i występowania potencjalnie odzwierzęcego wirusa u nietoperzy możemy w jakiś sposób przewidzieć możliwe ogniska - mówi Kirk Taray, badacz zajmujący się japońskim projektem.

Dotarcie do nietoperzy jest niezwykle trudne i wymaga wyjątkowego poświęcenia. Badacze często muszą przez wiele godzin przemierzać tereny lasów deszczowych. Jednak działania te w przyszłości mogą uchronić ludzkość przed czymś znacznie gorszym niż COVID-19.

Czytaj także
Przeczytaj więcej