18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Co to i jakie daje objawy?

MAŁPIA OSPA W EUROPIE! Egzotyczny wirus może zabić

10.05.2022  10:10
Małpia ospa w Europie. Co to za choroba?
Małpia ospa w Europie. Co to za choroba? Fot: Public Health Image Library, JMpx/Shutterstock

Tajemnicza, egzotyczna choroba dotarła do Europy. Czym jest małpia ospa, jak się (nie) zarazić i jakie są jej objawy?

Dziwna, raczej niespotykana dotąd na starym kontynencie choroba dotarła do Europy. Pierwszy przypadek małpiej ospy wykryto właśnie w Wielkiej Brytanii. Choruje mężczyzna, który wrócił niedawno z Nigerii i przypuszcza się, że tam właśnie doszło do zakażenia.

Pacjent został odizolowany i przebywa w jednym z londyńskich szpitali. W tym samym czasie Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) wszczęła alarm, a służby poszukują osób, które miały kontakt z zakażonym. Czy grozi nam epidemia?

Jak zakaża małpia ospa?

Plusem jest fakt, że małpią ospą nie jest łatwo się zarazić, jednak w bezpośrednim kontakcie z chorym ryzyko znacząco rośnie. Patogen najczęściej przekazywany jest ludziom przez zwierzęta, głównie małpy z gatunku mangaba, wiewiórki, szczury i myszy. Zdarzają się także zakażenia poprzez spożycie zainfekowanego mięsa.

Między ludźmi choroba przekazywana jest drogą kropelkową, poprzez wymianę płynów ustrojowych z zakażonym. Wirus do organizmu człowieka może dostać się także przez rany lub drogi oddechowe, a nawet przez oczy. Sporadycznie dochodziło do zakażeń u osób, które korzystały z tej samej odzieży czy pościeli.

Prawidłowo leczona choroba trwa do kilku tygodni. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo może prowadzić do ciężkich powikłań i śmierci. Umiera nawet 10 procent pacjentów!

Małpia ospa - objawy

Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z małpią ospą? Lekarze wyróżniają szereg objawów, część z nich może być oczywiście myląca i zwiastować zupełnie inne choroby, niektóre są jednak dość charakterystyczne.

Pierwsze objawy, jakie występują po zakażeniu małpią ospą, to podwyższona temperatura lub gorączka i bardzo mocne osłabienie organizmu. W dalszej kolejności pojawiają się ból głowy i mięśni, a także obrzęk węzłów chłonnych.

Występują dreszcze, ból gardła i kaszel. Po około 2-4 tygodniach od zakażenia na skórze zaczynają powstawać charakterystyczne wykwity - grudki, pęcherzyki, ropne krosty. Okres wylęgania wirusa w organizmie człowieka trwa około 12 dni.

Warto dodać, że przed małpią ospą łatwo się uchronić - wystarczy przyjąć szczepienie na często występującą w Polsce ospę wietrzną. Zabieg daje aż 85-procentową skuteczność w przypadku małpiej ospy. Ponadto zaleca się - jak przy innych chorobach zakaźnych - dbalość o higienę, w tym częste mycie rąk.

Czytaj także