18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

naukowcy w akcji

MAMUTY POWRÓCĄ! Gigantyczne zwierzęta będą paść się na Syberii

14.09.2021  16:28
Mamuty powrócą? naukowcy chcą je "wskrzesić"
Mamuty powrócą? naukowcy chcą je "wskrzesić" Fot: East News, FLPA/Mark Newman

Ambitny i trochę szalony plan mają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Chcą wskrzesić mamuty i planują, że pierwsze zwierzę pojawi się na świecie już za kilka lat.

Czy to możliwe, by wskrzesić gatunek wymarły tysiące lat temu? Naukowcy twierdzą, że jak najbardziej i pracują zawzięcie nad przywróceniem na Ziemię mamutów. Zwierzęta, jakich współczesny człowiek na oczy nigdy nie widział, miałyby powrócić już za kilka lat. Jak?

Wszystko w rękach uczonych, którzy planują przeprowadzić skomplikowany eksperyment krzyżowania gatunków. Przywracaniem mamutów zajmie się zespół ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Harvarda. Naukowcy otrzymali właśnie na ten cel gigantyczny grant w wysokości 15 milionów dolarów i mogą w końcu spełnić pielęgnowane przez lata marzenie.

Mamuty powrócą na Ziemię

Oczywiście nikt nie jest Jezusem i zwierząt nie wskrzesi - tu stawiamy na czystą naukę. Naukowcy chcą stworzyć krzyżówkę genetyczną zagrożonego wyginięciem słonia azjatyckiego i mamuta (dysponują DNA tego drugiego!).

Mamuty wyginęły około 10 tys. lat temu, ale dzięki pozyskaniu ich DNA i połączeniu go z komórkami słonia azjatyckiego można stworzyć "wszechstronne komórki macierzyste", które będą mogły przekazywać mamucie DNA

- wyjaśnia "Guardian".

Mamuciątka miałyby się pojawić na świecie za kilka lat (optymistyczne prognozy to 6 lat). Wcześniej uzyskane przez naukowców embriony dojrzewały będą w sztucznych warunkach lub w słonicy-surogatce.

Naszym celem jest stworzenie słonia odpornego na zimno (nawet -40 st. C), który będzie wyglądał i zachowywał się jak mamut

- mówi "Guardianowi" George Church, profesor genetyki w Szkole Medycznej Uniwersytetu Harvarda.

Przywrócenie mamutów nie jest jedynym celem naukowców - chcą także ocalić zagrożone wyginięciem słonie, pomagając im dostosować się do trudnych warunków panujących na stepach arktycznych i w tundrze.

Czytaj także