18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronawirus w Polsce

MASECZKI OBOWIĄZKOWE! Gdzie i kiedy trzeba je nosić? Wyjaśniamy

Emilia Waszczuk
09.10.2020  08:47
Maseczki obowiązkowe. Gdzie i kiedy je nosić?
Maseczki obowiązkowe. Gdzie i kiedy je nosić? Fot: DimaBerlin/Shutterstock

Obowiązek noszenia maseczek powraca w całej Polsce. Gdzie i kiedy trzeba je nosić, a kiedy możemy to sobie odpuścić? Mamy listę zasad!

Koronawirus rozszalał się w Polsce na dobre, wirusolodzy twierdzą, że może być wszędzie, a od soboty w całej Polsce znów trzeba nosić maseczki. Brak osłony na ustach i nosie może skutkować wysokim mandatem, a nawet sprawą w sądzie. Nowe przepisy egzekwować mają policja i straż miejska - ruszą łapanki!

Maseczki wracają, nie trzeba jednak nosić ich wszędzie. Zasady tradycyjnie nie zostały dokładnie wytłumaczone w czasie konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, obywatele mogą więc nie do końca znać przepisy. Ruszamy z pomocą.

Maseczki vs koronawirus. Policja będzie karać

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało program "zero tolerancji", wedle którego zwolnieni z noszenia maseczek będą jedynie obywatele ze specjalnym zaświadczeniem lekarskim. Nie można go zdobyć jeśli choruje się na astmę bądź ma problemy z oddychaniem. Zwolnienie przysługuje jedynie osobom niepełnosprawnym i niezdolnym do samodzielnego zakładania/zdejmowania maseczki (w tym malutkim dzieciom).

Za brak zaświadczenia i maseczki policja wystawiać ma mandaty, a jeśli dojdzie do kłótni, odmówienia przyjęcia kary lub podrobienia dokumentu lekarskiego - sprawa może trafić do sądu. To jednak nie koniec nowości.

Gdzie i kiedy nosić maseczki?

Maseczki trzeba będzie bezwzględnie zakładać NA NOS I USTA w sklepach, kinach, restauracjach komunikacji zbiorowej i innych przestrzeniach publicznych - zamkniętych. W punktach gastronomicznych osłonę z twarzy możemy zdjąć, dopiero gdy siądziemy przy stoliku. Chcemy skorzystać z toalety lub podejść do baru? Maska na twarz! UWAGA! Maseczki lub przyłbice obowiązują także obsługę.

Maseczki musimy mieć też w samochodach, ale nie wszystkich. Jeśli jedziemy z członkami własnej rodziny/domownikami, maseczki nie są wymagane. Jeśli jednak jesteśmy kierowcą np. taksówki, lub jej pasażerem, albo wieziemy sąsiadów czy kolegów, maseczka jest bezwzględnie wymagana!

Choć kościoły od początku epidemii w Polsce traktowane są łagodniej, niż inne instytucje, maseczki w nich są obowiązkowe. Ponadto należy zachować dystans społeczny. Osłony na twarzach trzeba mieć także na cmentarzach.

Idziemy do galerii handlowej? Maseczki na twarz. I to nie tylko, gdy wchodzimy do konkretnego sklepu. Osłony obowiązują w całym budynku!

Co z pracą? Jeśli pracujemy w przestrzeni zamkniętej i nie mamy styczności z osobami z zewnątrz, maseczki możemy zdjąć. Jeśli jednak w jakikolwiek sposób obsługujemy klientów bądź przyjmujemy gości - osłony są konieczne.

Gdzie nie trzeba mieć maseczki?

W przestrzeniach otwartych maseczki obowiązują nas niemal wszędzie - na ulicach, deptakach, bazarach, w kolejce do piekarni... Są jednak wyjątki. Zmierzając do lasu, musimy mieć maseczkę na twarzy. Gdy już do niego wejdziemy, możemy ją zdjąć. Należy jednak przestrzegać dystansu społecznego.Takie same zasady dotyczą innych obiektów "zielonych", czyli m.in. parków, ogrodów botanicznych (i innych) czy plaż.

I sprawa, która może nurtować sportowców - czy trzeba biegać lub jeździć rowerem w maseczce? NIE. W czasie uprawiania sportu (jakiegokolwiek) nakaz noszenia maseczek nie obowiązuje.

Przeczytaj więcej
Komentarze