18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zdrowie najważniejsze

Majonez masakry! Nigdy nie jedz takiego na Wielkanoc

02.04.2021  13:15
Majonez masakry
Majonez masakry Fot: EAST NEWS

Majonez to jeden z ulubionych dodatków do jedzenia w Polsce. Niestety, nie wszystkie kupne majonezy są wystarczająco dobrej jakości. Na Wielkanoc warto zajadać się tym, który jest bardzo zdrowy, a nie takim, który przynosi naszemu ciału niepotrzebne obciążenie.

Wielkanoc to czas pysznego jedzenia. Polacy nawet na co dzień uwielbiają majonez, ale podczas świąt nie wyobrażają sobie nie mieć w lodówce tego pysznego sosu. W dzisiejszych czasach mało kto przygotowuje majonez domowy, dlatego głównie stawiamy na kupne specyfiki.

Majonezy ze sklepu nie są jednak zawsze dobre jakości. Na co warto zwrócić uwagę, żeby uniknąć zdrowotnej masakry? Spieszymy z podpowiedzią! Czytanie etykiet okaże się zdecydowanie przydatną umiejętnością. 

Majonez masakry? Nie wybieraj chemii na Wielkanoc

W majonezie należy unikać takich składników, jak: E385 - jest to sól wapniowo-disodowa. Większość sklepowych słoiczków informuje o jej obecności, ale to dla nas nic dobrego. Jest to bowiem syntetyczny przeciwutleniacz mający wydłużać przydatność do spożycia i zapobiegać zmianom ich zabarwienia. W praktyce używana się jako lek w przypadkach zatruć metalami ciężkimi. Z tego samego powodu nadmierne jej spożycie może zakłóceń równowagi mineralnej w organizmie. 

Jeśli E385 jest w diecie za dużo, to może to prowadzić do zaburzeń metabolicznych, wywołać skurcze mięśni czy też uszkodzić nerki. Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny spożywać produktów z solą wapniowo-disodową. Żeby nie musieć dziecku odmawiać świątecznych pyszności - lepiej unikać tego składnika. Inne "E", których lepiej nie ujrzeć na etykiecie, to: E1404-E1452, E412, E415, E202, E211. Dodatkowo warto wystrzegać się jajek w proszku.

Pamiętajmy również, że zbyt częste i w za dużej ilości jedzenie majonezu nie jest wskazane dla nikogo. Dodatek ten jest tłusty i wysokokaloryczny. Jednak raz na jakiś czas bez obaw możemy sobie umilić i urozmaicić menu o ten produkt - dlatego w święta można się nim cieszyć bez limitów. Cieszcie się dobrej jakości produktami i postarajcie odpocząć w tym wielkanocnym czasie.

Czytaj także
Przeczytaj więcej