18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pochówek grozy

Makabra i horror. Znaleźli niemowlęta w ludzkich czaszkach

24.11.2019  17:05
Makabra i horror. Znaleźli niemowlęta w ludzkich czaszkach
Makabra i horror. Znaleźli niemowlęta w ludzkich czaszkach Fot: Reporter Poland

Groby mają w sobie wiele ludzkich tajemnic. Najwięcej niedopowiedzeń i niewiadomych kryją zdecydowanie pochówki sprzed lat. Archeolodzy mają nad czym dumać. 

Groby ludzie tworzą od dawna. Chcemy wciąż mieć jakąś pamiątkę po naszych zmarłych i móc odwiedzać miejsca ich pamięci. Niemniej, ludzie jako gatunek kiedyś mieli zupełnie inne obyczaje - archeolodzy wciąż szukają odpowiedzi na dręczące ich pytania. 

Tych pojawia się zaś jeszcze więcej, kiedy naukowcy dokonują nowych odkryć. Dla przykładu - nie tak dawno archeolodzy natrafili na szczątki niemowląt sprzed tysięcy lat. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie to, w jaki sposób zostały one pochowane. To czysty horror i masakra z naszej perspektywy. 

Groby rodem z horroru. Straszliwe odkrycie naukowców

Na terenie Ameryki Południowej – w Salango u wybrzeży środkowego Ekwadoru, dokonano mrożącego krew w żyłach odkrycia. Szczątki zmarłych ponad dwa tysiące lat temu osób, zostały pochowane w sposób totalnie niemieszczący nam się w głowie. 

Na główkach niemowląt umieszczone były... hełmy z kości innych ludzi! Jak się wykonywało takie: "nakrycie głowy" - obawiamy się, że wolimy tego nie wiedzieć. Jakby makabry było mało, po dokładniejszych badaniach okazało się, że hełmy są zrobione z kości innych, zmarłych dzieci.

Archeolodzy mają hipotezę, że dzieci chowane były w taki sposób po to, by ich dusze pozostawały wolne od niebezpieczeństwa ze strony złych duchów, czyhających na nie w życiu pozagrobowym. To jednak jedynie domysły - de facto nie jesteśmy w stanie określić, czy nie jest to skutek jakiegoś brutalnego, masowego mordu.

Badania wykazały, że prawdopodobną przyczyną śmierci niemowląt było niedożywienie (wskazują na to ich kości). To zgadzałoby się o tyle, że w tamtym okresie doszło do erupcji wulkanu, w wyniku której teren uległ zniszczeniu, a ludność zaczęła cierpieć głód.

Z drugiej strony - maleństwa mogły zostać złożone w ofierze po to, by przebłagać siły przyrody decydujące o klęskach żywiołowych. Obawiamy się też, że prawda mogłaby nas jeszcze mocniej przerazić i że być może nawet nie chcemy tego wszystkiego wiedzieć.