18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe informacje

Małpia ospa ZAGRAŻA POLSCE? Eksperci mają złe wieści

02.06.2022  15:16
Małpia ospa atakuje Europę
Małpia ospa atakuje Europę Fot: Francois Etienne du Plessis/Shutterstock

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) donosi, że na Starym Kontynencie wykryto już 321 przypadków zachorowań na małpią ospę. Liczba ta w okresie wakacyjnym będzie gwałtownie rosnąć. Afrykański wirus dotrze do Polski?

ECDC zaktualizowało mapę przedstawiającą rozprzestrzenianie się małpiej ospy w Europie. Choroba, która przez lata nie opuszczała Afryki, nagle zaczęła szybko rozprzestrzeniać się po całym świecie. Obecnie rekordy zakażeń bije Hiszpania (120 przypadków), choć dużo przypadków występuje także w Portugalii (96).

Pierwszy przypadek infekcji wykryły Węgry. Ofiarą wirusa padł 38-letni mężczyzna. Potwierdzone przypadki zachorowań poza Europą, wykryto w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Łącznie zachorowało już 557 osób.

Polska zagrożona małpią ospą?

Eksperci są przekonani, że małpia ospa wkrótce dotrze do Polski. Ze względu na rozpoczynający się sezon wakacyjny liczba zakażeń w całej Europie zacznie szybko rosnąć.

Patrząc na to, że zaczyna się sezon podróży, sezon wakacyjny, jest stosunkowo ciepło i że w Europie tych przypadków jest coraz więcej, z wysokim prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można powiedzieć, że małpia ospa do Polski dotrze – stwierdził w rozmowie z wp.pl kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych w Szczecinie, prof. Miłosz Parczewski.

ECDC uspokaja, że małpia ospa jest stosunkowo łagodna i do tej pory nie odnotowano zgonów wywołanych infekcją. Większość osób może czuć się bezpiecznie, choć WHO wymienia, że do grup ryzyka zaliczają się niemowlęta, małe dzieci, pacjenci z obniżoną odpornością oraz pracownicy medyczni.

Główna droga zakażenia to bezpośredni kontakt, czyli kontaktowanie się jednego człowieka z drugim, skóra do skóry, korzystanie z tych samych przedmiotów, takich jak np. ręczniki czy pościel - wyjaśnia w rozmowie z portalem wp.pl wirusolog profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Do najczęstszych objawów małpiej ospy można zaliczyć bóle głowy, wysypkę, bóle mięśni, deszcze, ból gardła i osłabienie.