18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

WHO ostrzega

Małpia ospa wymknęła się spod kontroli? Potrzebne "pilne działania"

01.07.2022  21:54
Rośnie liczba zakażeń wirusem małpiej ospy
Rośnie liczba zakażeń wirusem małpiej ospy Fot: Shyamalamuralinath/Shutterstock

WHO donosi, że ponad 90 proc. przypadków zakażeń wirusem małpiej ospy wykryto w Europie. Naukowcy apelują, by podjąć "pilne działania" ws. walki z wirusem, gdyż sytuacja powoli staje się niebezpieczna. Kolejne kraje sprowadzają szczepionki chroniące przed zakażeniem.

Światowa Organizacja zdrowia poinformowała, że małpia ospa została już wykryta w 31 krajach. Wirus od lat nie opuszczał Afryki, jednak w ostatnim czasie z nieznanych przyczyn rozprzestrzenił się po całym świecie.

Prawie 90 proc. przypadków, potwierdzonych w laboratoriach, pochodzi z Europy - donosi WHO.

Eksperci apelują, by władze podjęły "pilne działania" mające na celu zahamowanie rozprzestrzeniającej się zarazy. Jak dodają, przez ostatnie dwa tygodnie liczba infekcji w Europie wzrosła aż trzykrotnie.

Małpia atakuje kolejne kraje

Kolejne kraje zwiększają dostawy szczepionek chroniących przed małpią ospą. Departament Zdrowia USA poinformował o zamówieniu 2,5 miliona więcej dawek.

Małpia ospa jest rzadką chorobą wirusową, która do tej pory występowała głównie w Afryce. Jej główne objawy to: bóle głowy, gorączka i wysypka skórna. Choroba ustępuje po około 2-3 tygodniach.

Czytaj także