18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Liczba chorych rośnie

Małpia ospa ZMUTOWAŁA?! Naukowcy nie widzą co się dzieje

24.05.2022  14:22
Małpia ospa atakuje Europę
Małpia ospa atakuje Europę Fot: Wikimedia.org

Światowa Organizacja Zdrowia przekazała, że nie ma obecnie dowodów wskazujących na to, że wirus małpiej ospy zmutował. Przyczyna tak szybkiego rozprzestrzeniania się zarazy w Europie nie jest jeszcze znana.

Służby medyczne informują o kolejnych zakażeniach wirusem małpiej ospy. Na terenie Europy, USA oraz Australii wykryto już ponad 100 nowych przypadków.

Małpia ospa w Europie

Małpia ospa do tej pory nie była wysoce zaraźliwa. Do zakażeń dochodziło jedynie podczas bliskiego kontaktu fizycznego np. seksu. Ostatni wzrost zakażeń w Europie mocno zaniepokoił naukowców i do tej pory nikt nie wie, czemu pochodząca z Afryki choroba nagle zaczęła rozprzestrzeniać się poza Czarnym Kontynentem.

Mutacje są zwykle rzadkie w przypadku tego wirusa, chociaż sekwencjonowanie genomu przypadków pomoże w zrozumieniu obecnej epidemii - poinformowali reprezentanci WHO podczas specjalnego briefingu.

Kierownik WHO Maria van Kerkhove zapewnia, że rosnąca liczba zakażeń to nadal nic poważnego i "jest to sytuacja, którą można opanować". Naukowcy nie są natomiast w stanie wyjaśnić, czemu choroba atakuje w krajach, gdzie wcześniej wirus nie występował.

Do najczęstszych objawów małpiej ospy można zaliczyć: gorączkę, ból głowy, wysypkę oraz bóle mięśni. Wskaźnik śmiertelności choroby szacowany jest na ok. 3-6 procent.