18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szkodzą czy pomagają?

Maseczki PEŁNE BAKTERII. Szokujące ustalenia naukowców

29.09.2020  19:55
Maseczka ochronna pełna bakterii
Maseczka ochronna pełna bakterii Fot: MAD.vertise/Shutterstock

Maseczki, którymi się chronimy od koronawirusa są... pełne bakterii. Szokujące ustalenia naukowców zmienią Wasze postrzeganie tego codziennego przedmiotu. Jak pogodzić teraz rządowe restrykcje z faktami?

Maseczki, które wszyscy musimy nosić, mają docelowo ograniczać ryzyko zakażenia się koronawirusem. Co jednak, jeśli wraz z ich założeniem narażamy się na inne choroby?

Niemieccy badacze przyjrzeli się z bliska maseczkom i byli w ciężkim szoku. Zbadali konkretnie, co osiada na nich w czasie jazdy komunikacją miejską - wyniki ich obserwacji przedstawił portal polsatnews.pl.

Maseczka pełna... groźnych bakterii!

Do analizy wzięto dwadzieścia maseczek jednorazowych, które zostały zużyte w komunikacji publicznej. Okazało się, że po takiej podróży są one pełne bakterii, grzybów, a nawet pleśni. Eksperci zgodnie twierdzą, że w wilgotnym i ciepłym środowisku, które powstaje pod wpływem oddechu, drobnoustroje i grzyby dość szybko się namnażają.

Dodatkowo winne są osoby, które nosząc maseczki jednorazowe - używają ich wielokrotnie. Specjaliści przypominają, że maseczkę należy wymieniać, kiedy tylko pod wpływem oddechu stanie się wilgotna.

Żeby nie przynieść sobie większej szkody niż pożytku, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim powinniśmy mieć przy sobie zapasowe sztuki maseczek i wymieniać je często. Nigdy nie należy dwukrotnie korzystać z tej samej maseczki jednorazowej. Maseczki wielokrotnego użytku należy natomiast często prać w wysokiej temperaturze.

Jeśli będziemy korzystać z maseczek tak, jak to powinniśmy robić prawidłowo - nie stanie nam się krzywda.

Przeczytaj więcej
Komentarze