18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uwaga!

Najgorsza ochrona przed koronawirusem. Jest niezwykle popularna

07.09.2020  20:49
Najgorsza ochrona przed koronawirusem. Jest niezwykle popularna
Najgorsza ochrona przed koronawirusem. Jest niezwykle popularna Fot: Wojtek Laski/East News

Maseczki jednorazowe, bawełniane, przyłbice... Od początku pandemii tych produktów jest na rynku zatrzęsienie. Co jednak chroni przed COVID-19 najlepiej? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Naukowcy wręcz biją na alarm - przestańmy żyć w nieświadomości.

Maseczki jednorazowe, bawełniane, przyłbice, rękawiczki lateksowe... To wszystko od początku pandemii koronawirusa w Polsce cieszy się ogromnym wprost powodzeniem. Niestety, odpowiedź na pytanie, co chroni najlepiej nie jest wcale taka oczywista.

Okazuje się, że często najbardziej popularna jest najgorsza ochrona przed złośliwym patogenem, który przestawił świat do góry nogami. Amerykańscy naukowcy z powodzeniem odpowiadają, co nosić by mieć najmniejsze szanse na zachorowanie na COVID-19.

Zespół z Florida Atlantic University sprawdził, jak przyłbice i maski przeciwpyłowe z zaworami (N95) - które zdecydowanie wyglądają najbardziej spektakularnie ze wszystkich środków ochrony - realnie chronią przed koronawirusem. "Physics of Fluids" opublikował wyniki badania Amerykanów i cały przeprowadzony przez nich eksperyment.

Maseczki, przyłbice? Co chroni przed koronawirusem

Do eksperymentów użyto manekina, laserów i kamery. Zarejestrowano w ten sposób rozprzestrzenianie się kropelek śliny, wyrzucanych z jamy ustnej w przypadku zastosowania maseczki antysmogowej i przyłbicy. Wyniki badań nie pozostawiają żadnych wątpliwości.

Żaden z tych środków nie chroni dobrze przed koronawirusem. Dla przykładu, przyłbice owszem zatrzymują strumień kropelek śliny, ale te później mogą przed rozchodzić się na boki i przedostać poza zasłonę. Tym samym droga dla wirusa stoi już otworem.

Tak samo niebezpieczne są zawory w maskach przeciwpyłowych. Są one przystosowane do wyprowadzania na zewnątrz wydychanego powietrza, a więc nie zatrzymują wirusa w ogóle.

WHO jednogłośnie twierdzi, że najlepsze są medyczne i materiałowe maseczki, które najskuteczniej zapobiegają rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wiemy już, jak się chronić.